TYP: a1

Tajemnicze kręgi w oceanie – czyżby kosmici?

poniedziałek, 9 czerwca 2025
Hanka Ciężadlo

Do kręgów w zbożu jesteśmy już przyzwyczajeni – i być może właśnie z tego powodu kosmici uznali, że są zbyt mainstreamowe i przenieśli się na ocean. Co prawda naukowcy znaleźli inne wytłumaczenie tego fenomenu – ale i tak okazuje się, że kręgi mają coś wspólnego z inteligentnymi istotami; nie ludźmi.

Instytut SETI

Istnieją zapaleńcy, którzy zajmują się poszukiwaniem pozaziemskich cywilizacji; nie wszyscy są maniakami zielonych ludzików – część z nich to poważni naukowcy, zrzeszeni w instytucie SETI. Fakt, że to właśnie oni postanowili się przyjrzeć kręgom w oceanie, mógłby sugerować, że to rzeczywiście dzieło kosmitów.

Co więcej, tym razem z uczonymi pracującymi w SETI współpracowali naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis. Jedni i drudzy po zbadaniu sprawy doszli do wniosku, że kręgi w istocie mają zwrócić naszą (i nie tylko) uwagę, ale nie produkują ich kosmici. Kto zatem?

Inteligentne istoty

Okazało się, że kręgi są dziełem humbaków, czyli długopłetwców oceanicznych. Te ssaki są znane nie tylko z epickich wyskoków z wody, ale również z tendencji do tworzenia efektownych struktur z bąbelków powietrza. Struktury są spore – tak samo, jak humbaki, które gabarytami zdecydowanie przewyższają przeciętny autobus. 

Wieloryby robią takie gigantyczne kółka, by zaimponować pani humbakowej, by zrobić wrażenie na ludziach, a czasem po prostu dla zabawy. Co ciekawe, wyjątkowo często zachowują się w ten sposób, gdy widzą ludzi – zupełnie jakby starały się nam coś zakomunikować. Naukowcy próbują teraz zrozumieć, co takiego humbaki chcą nam przekazać. Jeśli uda się im rozwikłać tę zagadkę, może to być świetny trening przed komunikacją z prawdziwymi kosmitami – o ile istnieją.

 

Tagi: nauka, ciekawostki, kręgi, ocean, kosmici, humbak
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 29 czerwca

Wystartował ze Świnoujścia s/y "Asterias" pod dowództwem Kapitana Aleksandra Lipińskiego w rejs dookoła świata na trasie Świnoujście, Bermudy, Kanał Panamski, Tahiti, Australia, Mauritius, Kapsztad, Świnoujście.
wtorek, 29 czerwca 1976
W kolejnych regatach Bermudy-Europa z metą w hiszpańskim porcie Bayona wziął udział "Dar Szczecina" z Kapitanem Jerzym Kraszewskim.
czwartek, 29 czerwca 1972
Z Helu wyruszył s/y "Freya" z Kpt. Dariuszem Boguckim; żeglarze dotarli do portu Godthab na Grenlandii i powrócili do kraju 19 września.
niedziela, 29 czerwca 1969
Wyruszył w pierwszy rejs 300-tonowy flagowy statek szkolny ZHP "Zawisza Czarny" pod Kapitanem Mariuszem Zaruskim; trasa wiodła z Gdyni do Kopenhagi, Londynu, Antwerpii, Amsterdamu i z powrotem do Gdyni.
sobota, 29 czerwca 1935
W Greenock wodowany został herbaciany kliper "Ariel", m.in. uczestnik regat kliprów w 1866 r., w których startowały trzy najsłynniejsze klipry "Teaping", "Ariel", "Serica"; trasę z Fu-czou do Londynu pokonały w 99 dni; zwyciężył "Teaping" z przewagą 12 mi
czwartek, 29 czerwca 1865