TYP: a1

Jaja kosmitów na dnie oceanu?

czwartek, 10 lipca 2025
Hanka Ciężadło

Tak, było już kilka filmów science fiction, w których ekspedycja naukowa odnajduje tajemnicze jaja, a potem robi się jatka. Kiedy więc Japończycy wysłali na dno oceanu robota, który natknął się podejrzane kuliste twory, zawierające nieznane dotąd formy życia, zrobiło się nerwowo.

Ale jaja

Robota wysłali pod wodę uczeni z Uniwersytetu Tokijskiego i Uniwersytetu Hokkaido. Urządzenie miało za zadanie zbadać dno Oceanu Spokojnego – i zbadało. Na głębokości 6200 znalazło jednak na czarne kuliste twory, które nazwano roboczo jajami.

Okazało się, że słusznie – po wyciągnięciu czterech okazów na powierzchnię i dokładnym przebadaniu, okazało się, że wewnątrz znajdują się formy życia zatopione w białej substancji. Niestety (a może stety, biorąc pod uwagę treść wspomnianych wyżej filmów), były to formy życia jak najbardziej ziemskie, chociaż nieznane wcześniej nauce.

Co to było?

Zdaniem japońskich uczonych, obiekty, jakie znaleziono na dnie, to jaja (a właściwie kokony) płazińców. I tu małe wyjaśnienie dla tych, którzy nie mieli piątki z biologii: płazińce to robaki płaskie, mogące żyć w wodzie, albo… w innych organizmach; w ludziach też. Płazińcem jest na przykład tasiemiec albo motylica wątrobowa.

Japończycy oczywiście wiedzieli to wszystko – ale nie spodziewali się, że płazińce są w stanie żyć w warunkach tak dużego ciśnienia i tak niskiej temperatury. Dotąd uważano, że rekord to 5200 m pod powierzchnią wody – o kilometr płycej, niż znaleziono jaja. Co więcej, na 5200 m był jeden okaz, w dodatku przyczepiony do większego elementu, co mogło świadczyć, że znalazł się tam przypadkiem i cudem przeżył – a nie, że zawsze tam mieszka.

 

 

Tagi: jaja, ocean, ciekawostki, nauka, płazińe
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 10 lipca

Wystartował w regatach Chicago-Mackinac Race 1999 polonijny jacht "Gemini". Był pierwszym jachtem zbudowanym w Polsce, który wziął udział w regatach Chicago-Mac. Załogę prowadzoną przez Andrzeja W. Piotrowskiego stanowili żeglarze polonijni z Chicago i ok
sobota, 10 lipca 1999
W pierwszy rejs wypływa "Dar Młodzieży".
sobota, 10 lipca 1982
W Kopenhadze miało miejsce rozpoczęcie kolejnej edycji "Operacji Żagiel", skąd flotylla statków i jachtów żaglowych pożeglowała do Gdyni, gdzie odbyły się główne imprezy towarzyszące. Pierwszy na mecie w Gdyni w klasie żaglowców był "Towariszcz".
środa, 10 lipca 1974