TYP: a1

Chińczycy i zeroemisyjność

czwartek, 10 lipca 2025

Wszyscy, którym te dwa elementy nie spinają się w sensowną całość, mają w zasadzie rację: Chiny to potężna gospodarka, ale ekologia nie należy tam do priorytetów. Nie zmienia to jednak faktu, że nad rzeką Jangcy (nawiasem mówiąc, znajdującą się w dziesiątce rzek odpowiadających za 90% plastiku w oceanie) powstanie niedługo supernowoczesny zakład produkujący żagle wirnikowe.

Ekologia po chińsku

Żagle wirnikowe to nie do końca są żagle – raczej pędniki. Nie są epickie ani romantyczne, ale wcale nie mają być. Ich celem jest zeroemisyjność, czyli ochrona przyrody, z którą Azja zupełnie nam się nie kojarzy. Europa już tak – ale jeśli zastanowimy się, gdzie powstają wszystkie te papierowe słomki, panele fotowoltaiczne, czy turbiny wiatraków, dojdziemy do wniosku, że wszystkie drogi prowadzą do… Chin. Jak podaje Financial Times, to właśnie Chiny odpowiadają za 74% wszystkich nowych projektów w zakresie energii wiatrowej i słonecznej, jakie powstają na świecie. Innymi słowy – trzy czwarte ekologii zaczyna się właśnie tam.

Paradoks polega na tym, że Chiny wciąż pozostają jednym z największych światowych trucicieli. Międzynarodowa Agencja Energii napisała w swoim raporcie, że mimo iż od 2023 roku zanotowano spadek globalnej emisji CO2, są kraje, których on nie dotyczy – Chiny zwiększyły w tym czasie emisję CO2 o 4,7%. Jest to największy wzrost na świecie, a zarazem długotrwały trend: w 2020 roku Chińczycy wyprodukowali więcej CO2 niż wszystkie kraje rozwinięte razem wzięte.

Czy na ekologii można zarobić?

Owszem, można. Nawet całkiem sporo - i to nie będąc szczególnie eko. Obecnie Chiny odpowiadają za 35 światowej emisji CO2... ale są liderem światowej produkcji  fotowoltaiki, urządzeń do energetyki wiatrowej i pojazdów elektrycznych. Używanie tych rozwiązań jest w zasadzie ekologiczne – ale skoro proces ich produkcji ma miejsce w Chinach, warto postawić sobie pytanie, czy na pewno był on przyjazny dla środowiska. 

Koncepcja otwarcia w Chinach nowego zakładu produkującego żagle turbinowe idealnie wpisuje się w trend zarabiania na eko-rozwiązaniach na eksport. Fabryka ma powstać nad rzeką Jangcy, a otworzy ją Anemoi Marine Technologies, jeden z największych światowych producentów napędów wiatrowych. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo – zakład powstanie w mieście Jingjiang w prowincji Jiangsu, w miejscu mającym bezpośredni dostęp do infrastruktury portowej, co ułatwi eksport i obniży jego koszty. Miejmy nadzieje, że również te środowiskowe. 

 

 

Tagi: Chiny, ekologia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 10 lipca

Wystartował w regatach Chicago-Mackinac Race 1999 polonijny jacht "Gemini". Był pierwszym jachtem zbudowanym w Polsce, który wziął udział w regatach Chicago-Mac. Załogę prowadzoną przez Andrzeja W. Piotrowskiego stanowili żeglarze polonijni z Chicago i ok
sobota, 10 lipca 1999
W pierwszy rejs wypływa "Dar Młodzieży".
sobota, 10 lipca 1982
W Kopenhadze miało miejsce rozpoczęcie kolejnej edycji "Operacji Żagiel", skąd flotylla statków i jachtów żaglowych pożeglowała do Gdyni, gdzie odbyły się główne imprezy towarzyszące. Pierwszy na mecie w Gdyni w klasie żaglowców był "Towariszcz".
środa, 10 lipca 1974