TYP: a1

Chińczycy stworzyli super przecinak podmorskich kabli

poniedziałek, 24 marca 2025
Hanka Ciężadło

Chińczycy opracowali doskonałe, kompaktowe urządzenie służące do przecinania podmorskich kabli komunikacyjnych. Co więcej, sami poinformowali o tym resztę świata, bowiem informacje na ten temat opublikowano m. in na łamach South China Morning Post.

Jak to działa?

Przecinak jest wspólnym dziełem dwóch instytucji: China Ship Scientific Research Center oraz State Key Laboratory of Deep-Sea Manned Vehicles. Szczegółów technicznych nie podano do wiadomości publicznej. Z informacji zamieszczonych na chińskojęzycznym portalu Mechanical Engineer wynika jedynie, że urządzenie może pracować na głębokości do 4000 m oraz że zostało zaprojektowane w taki sposób, by współpracować z załogowymi i bezzałogowymi pojazdami podwodnymi.

Po co im to?

Dotychczasowe „awarie” podmorskich instalacji następowały z użyciem kotwicy. O dywersję oskarżano m. in Chiny - ale nigdy niczyego im nie udowodniono, a Pekin stanowczo zaprzecza, jakoby miał z tym coś wspólnego. Przeoranie dna kotwicą może jednak być skuteczne tylko na tak płytkim akwenie jak Bałtyk. Urządzenie zdolne przecinać kable leżące nawet 4 km pod wodą z pewnością jest ważnym argumentem, by chińskim instalacjom nie przydarzył się podobny przypadek, jak tym bałtyckim.

Chiny podkreślają też, że ich przecinak poradziły sobie nawet z „kablami pancernymi”, czyli mającymi osłonę ze stali, gumy i polimerów. Takie właśnie instalacje odpowiadają za większość globalnych transmisji danych. 

 

Tagi: Chiny, przecinak, kable
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 29 czerwca

Wystartował ze Świnoujścia s/y "Asterias" pod dowództwem Kapitana Aleksandra Lipińskiego w rejs dookoła świata na trasie Świnoujście, Bermudy, Kanał Panamski, Tahiti, Australia, Mauritius, Kapsztad, Świnoujście.
wtorek, 29 czerwca 1976
W kolejnych regatach Bermudy-Europa z metą w hiszpańskim porcie Bayona wziął udział "Dar Szczecina" z Kapitanem Jerzym Kraszewskim.
czwartek, 29 czerwca 1972
Z Helu wyruszył s/y "Freya" z Kpt. Dariuszem Boguckim; żeglarze dotarli do portu Godthab na Grenlandii i powrócili do kraju 19 września.
niedziela, 29 czerwca 1969
Wyruszył w pierwszy rejs 300-tonowy flagowy statek szkolny ZHP "Zawisza Czarny" pod Kapitanem Mariuszem Zaruskim; trasa wiodła z Gdyni do Kopenhagi, Londynu, Antwerpii, Amsterdamu i z powrotem do Gdyni.
sobota, 29 czerwca 1935
W Greenock wodowany został herbaciany kliper "Ariel", m.in. uczestnik regat kliprów w 1866 r., w których startowały trzy najsłynniejsze klipry "Teaping", "Ariel", "Serica"; trasę z Fu-czou do Londynu pokonały w 99 dni; zwyciężył "Teaping" z przewagą 12 mi
czwartek, 29 czerwca 1865