TYP: a1

Po uderzeniu tsunami mieszkaniec Tonga przetrwał w wodzie 27 godzin

niedziela, 23 stycznia 2022
Z mediów/Reuters

Poszedł pod wodę dziewięć razy. Ostatecznie uratowały go silne ramiona i kłoda drzewa. Pewien mieszkaniec królestwa Tonga przetrwał w morzu 27 godzin po tym, jak niszczycielskie tsunami uderzyło w archipelag.

 

Cieśla Lisala Folau pochodzi z wyspy Atata i ma 57 lat i jest osobą z niepełnosprawnością – ma kłopoty z chodzeniem. Kiedy ostrzeżenie o tsunami dotarło do Ataty, mężczyzna akurat zajmował się malowaniem swojego domu razem z bratem i bratankiem. Kiedy uderzyły w nich pierwsze fale, mężczyzna, wiedząc, że nie jest w stanie szybko się poruszać i uciekać przed falami, wspiął się na drzewo razem z bratankiem, podczas gdy jego brat udał się po pomoc. Niestety Lisala spadł i porwała go następna fala. Mężczyzna słyszał nawołującego go z lądu syna ale nie chciał się odzywać, bojąc się, że syn popłynie go szukać i narazi się na niebezpieczeństwo.

Mężczyzna opowiedział, że znajdował się pod wodą dziewięć razy, do momentu, kiedy nie natknął się na kłodę drzewa, która pomogła mu się utrzymać na powierzchni. To dzięki kłodzie udało mu się przepłynąć 7,5 km do głównej wyspy archipelagu, Tongatapu. W tym czasie niedaleko przepłynęła łódź policyjna, jednak załoga go nie zauważyła. W wodzie spędził 27 godzin.


 

 

Tagi: Lisala Folau, Tonga, tsunami
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 29 czerwca

Wystartował ze Świnoujścia s/y "Asterias" pod dowództwem Kapitana Aleksandra Lipińskiego w rejs dookoła świata na trasie Świnoujście, Bermudy, Kanał Panamski, Tahiti, Australia, Mauritius, Kapsztad, Świnoujście.
wtorek, 29 czerwca 1976
W kolejnych regatach Bermudy-Europa z metą w hiszpańskim porcie Bayona wziął udział "Dar Szczecina" z Kapitanem Jerzym Kraszewskim.
czwartek, 29 czerwca 1972
Z Helu wyruszył s/y "Freya" z Kpt. Dariuszem Boguckim; żeglarze dotarli do portu Godthab na Grenlandii i powrócili do kraju 19 września.
niedziela, 29 czerwca 1969
Wyruszył w pierwszy rejs 300-tonowy flagowy statek szkolny ZHP "Zawisza Czarny" pod Kapitanem Mariuszem Zaruskim; trasa wiodła z Gdyni do Kopenhagi, Londynu, Antwerpii, Amsterdamu i z powrotem do Gdyni.
sobota, 29 czerwca 1935
W Greenock wodowany został herbaciany kliper "Ariel", m.in. uczestnik regat kliprów w 1866 r., w których startowały trzy najsłynniejsze klipry "Teaping", "Ariel", "Serica"; trasę z Fu-czou do Londynu pokonały w 99 dni; zwyciężył "Teaping" z przewagą 12 mi
czwartek, 29 czerwca 1865