TYP: a1

Kolejne zakłócenia GPS na Bałtyku

poniedziałek, 16 czerwca 2025
Hanka Ciężadło

W zasadzie powinniśmy się już przyzwyczaić – powtarzające się zakłócenia sygnału GPS nas na Morzu Bałtyckim pomału staje się standardem. Finowie wydają ostrzeżenia co do bezpieczeństwa żeglugi, Litwa wprost oskarża Rosję wprowadzanie zakłóceń… krótko mówiąc, sytuacja jest napięta. Może czas powrócić do astronawigacji?

Wkoło jest wesoło

Wiele wskazuje na to, że znajomość sztuki astronawigacji (dodajmy, sztuki tajemnej dla wielu z nas) może się okazać niezwykle przydatna podczas żeglowania po Bałtyku. Liczba przypadków zakłóceń sygnału GPS systematycznie rośnie: poprzedniej wiosny było ich 27, teraz – już 84.

Do zakłóceń GPS dochodzi w różnych obszarach naszego morza, ale najczęściej zdarza się to w okolicy Zatoki Fińskiej. Oficjalnie nie wiadomo, kto zakłóca sygnał, ale wygląda na to, że Litwa ma co do tego pewne podejrzenia, bo litewski wiceminister obrony Karolis Aleksa wprost oskarżył o to Rosję.

Zakłócenia GPS – co warto o nich wiedzieć?

Szef departamentu bezpieczeństwa morskiego w fińskiej straży granicznej Mikko Hirv powiedział wprost: zakłóceń może być coraz więcej, a mapa i kompas to dla obowiązkowy i niezawodny zestaw. Zaapelował również do załóg udających się w rejon Zatoki Fińskiej o przeszkolenie w kwestii posługiwania się tymi przedmiotami.

Zakłócenia sygnału GPS występują one w sposób ciągły – to raczej epizody, które mają miejsce w rozmaitych miejscach. Ostatnio na przykład do zakłóceń doszło na Litwie, w szczególności w okolicach portu w Kłajpedzie. Nieco wcześniej aż trzynaście krajów Unii Europejskiej wystąpiło do KE o podjęcie działań w związku z zakłóceniami GPS.

Rosjanie nie robią tego specjalnie

Jak powiedział przewodniczący litewskiego parlamentu Saulius Skvernelis, to Rosja zakłóca sygnał – ale jego zdaniem nie robi tego celem utrudnienia nawigacji żeglarzom czy pilotom; powodem wprowadzania zakłóceń jest wojna na Ukrainie oraz fakt,  że Rosja chce chronić obród kaliningradzki przed potencjalnymi atakami.

„Rosjanie chronią obwód królewiecki przed potencjalnymi atakami lotniczymi. Nie ma to na celu zakłócenia lub uszkodzenia naszych samolotów lecących na Litwę.” – powiedział Skvernelis.

 

 

Tagi: GPS, Bałtyk, Litwa, Rosja, zakłócenia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 29 czerwca

Wystartował ze Świnoujścia s/y "Asterias" pod dowództwem Kapitana Aleksandra Lipińskiego w rejs dookoła świata na trasie Świnoujście, Bermudy, Kanał Panamski, Tahiti, Australia, Mauritius, Kapsztad, Świnoujście.
wtorek, 29 czerwca 1976
W kolejnych regatach Bermudy-Europa z metą w hiszpańskim porcie Bayona wziął udział "Dar Szczecina" z Kapitanem Jerzym Kraszewskim.
czwartek, 29 czerwca 1972
Z Helu wyruszył s/y "Freya" z Kpt. Dariuszem Boguckim; żeglarze dotarli do portu Godthab na Grenlandii i powrócili do kraju 19 września.
niedziela, 29 czerwca 1969
Wyruszył w pierwszy rejs 300-tonowy flagowy statek szkolny ZHP "Zawisza Czarny" pod Kapitanem Mariuszem Zaruskim; trasa wiodła z Gdyni do Kopenhagi, Londynu, Antwerpii, Amsterdamu i z powrotem do Gdyni.
sobota, 29 czerwca 1935
W Greenock wodowany został herbaciany kliper "Ariel", m.in. uczestnik regat kliprów w 1866 r., w których startowały trzy najsłynniejsze klipry "Teaping", "Ariel", "Serica"; trasę z Fu-czou do Londynu pokonały w 99 dni; zwyciężył "Teaping" z przewagą 12 mi
czwartek, 29 czerwca 1865