TYP: a1

Uszkodzony kabel na Bałtyku. Który to już?

poniedziałek, 27 stycznia 2025
Hanka Ciężadło

W minioną niedzielę przypadek uderzył pomiędzy zachodnim wybrzeżem Łotwy a Gotlandią. Sprawę badają zarówno łotewskie, jak i szwedzkie organy ścigania. Czy tym razem uda się jednoznacznie ustalić i ukarać winnych? 

Okoliczności

W minioną niedzielę rano doszło do zakłóceń komunikacyjnych pomiędzy między Windawą (Ventspils) na Łotwie a Gotlandią. Szybko ustalono, że przyczyną kłopotów z transmisją danych jest tajemnicza awaria podmorskiego kabla.

Jak zwykle w takich przypadkach, nie wiadomo, co dokładnie się stało, jednak zdaniem łotewskiego nadawcy LSM, było to „skutkiem uderzenia zewnętrznego”. Warto w tym miejscu podkreślić, że Łotwa już od kilku miesięcy znajduje się pod ogromną presją ze strony tajemniczych sił pływających po Bałtyku, ale też buszujących w cyberprzestrzeni. LSM jeszcze w grudniu ubiegłego roku informowało, że od 2022 r. liczba cyberataków w kraju wzrosła o 40%, a ulubionym celem hakerów są instytucje państwowe i infrastruktura krytyczna.

Co na to Łotysze?

Premier Evika Silina zwołała pilne spotkanie odpowiednich służb, podkreślając, że Łotwa jest członkiem NATO i jako taka współpracuje z innymi członkami sojuszu w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim.

Łotwa zwróciła się też o pomoc bezpośrednio do Szwecji. Do uszkodzenia doszło bowiem w obrębie wyłącznej strefy ekonomicznej Szwecji, na głębokości około 50 metrów.

Na miejsce została wysłana jednostka łotewskiej marynarki wojennej z nakazem przeprowadzenia kontroli statku, który mógł mieć jakiś związek z incydentem. Chodzi o pływający pod banderą Malty masowiec Michalis San. Jak informują Łotysze, w momencie zaistnienia awarii jednostka była w drodze z Ameryki Południowej i kierowała się „najprawdopodobniej do Rosji”. Nie ma jednak pewności, czy akurat ten statek miał coś wspólnego z uszkodzeniem kabli. Łotwa bierze też pod uwagę dwie inne jednostki, które znajdowały się w okolicy.

Co na to Szwedzi?

Premier Szwecji Ulf Kristersson wypowiedział się w bardzo podobnym tonie, co jego łotewska odpowiedniczka, podkreślając konieczność międzynarodowej współpracy w ramach NATO.

Jeszcze w niedzielę wieczorem szwedzka prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie możliwego sabotażu. Szwedzi wysłali na miejsce korwetę HMS Visby celem zbadania okoliczności zdarzenia. Wiadomo też, że zajęli jakiś statek – nie podano jednak szczegółowych informacji na ten temat, dlatego nie ma pewności, czy chodzi o tę samą jednostkę, która znalazła się na celowniku Łotyszy.

Jak powiedział prokurator Mats Ljungqvist: "Obecnie prowadzimy szereg konkretnych działań, ale nie mogę ujawnić, na czym one polegają, z uwagi na trwające dochodzenie".

Tagi: Bałtyk, kabel, incydent, Szwecja, Łotwa
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 kwietnia

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth mija s/y "Copernicus" pod Kpt. Zygfrydem Perlickim.
czwartek, 25 kwietnia 1974
Z Buenos Aires wyruszył w rejs do Polski s/y "Euros"; w czasie nieprzerwanej żeglugi załoga z Kpt. Henrykiem Jaskułą dopłynęła do Helu w ciągu 90 dni po przebyciu 8276 mil.
środa, 25 kwietnia 1973
Z Cannes (z postojem w Giblartarze) wyruszył w samotny rejs przez Atlantyk Alain Gerbault na "Firecrest"; dotarł do Nowego Jorku po 101 dniach żeglugi.
środa, 25 kwietnia 1923
Nieopodal Wysp Kanaryjskich podczas próby bicia rekordu żeglugi 24-godzinnej wywraca się katamaran "Mediatis Region Aquitaine".
wtorek, 25 kwietnia 2006
Henryk Jaskuła zdobywa patent kapitański.
niedziela, 25 kwietnia 1971
Na skały Hamstone w południowej Anglii wpada "Herzogin Cecile".
sobota, 25 kwietnia 1936