TYP: a1

Japończycy ostrzegają przed rosyjskimi okrętami

czwartek, 17 marca 2022
Hanka Ciężadło

Japoński resort obrony poinformował o kilku rosyjskich jednostkach, jakie przepłynęły w pobliżu tamtejszych wysp. Były to duże okręty desantowe, a na pokładzie jednego z nich widać było m.in. pojazdy ciężarowe. Pojawiło się zatem pytanie – dokąd Rosjanie płyną? Może na kolejne „ćwiczenia”?

 

Cel: Ukraina?

Rosjanie nie mają w zwyczaju informować świata o swoich zamiarach, a jeśli już to czynią, można odnieść wrażenie, że żyją w jakiejś innej rzeczywistości. W kwestii celu wyprawy wspomnianych okrętów również musimy poprzestać na domysłach. Ba, nie do końca wiadomo nawet, jak duża jest ta wycieczka: początkowo, zdaniem Reutera, informowano bowiem o czterech, a teraz doliczono się już sześciu jednostek.

Rzecznik resortu obrony Japonii powiedział, że władze w Tokio nie mają informacji na temat zamiarów Rosjan. Nie wykluczają jednak możliwości, że rosyjskie jednostki zmierzają na Morze Czarne.

Widzimy, że nas widzicie

Patrol Sił Samoobrony po raz pierwszy zauważył okręty we wtorek. Wiadomo, że są to jednostki, które mogą przewozić czołgi, pojazdy opancerzone, ciężarówki wojskowe, i oczywiście piechotę. Japończycy podążali za nimi, dlatego wiedzą, że okręty przedostały się m.in. przez Cieśninę Tsugaru na północ od wyspy Hokkaido.

Rosjanie przepłynęli dość blisko Cape Soya na Hokkaido, co zdarza im się niezwykle rzadko. Być może zmiana dotychczasowych przyzwyczajeń wynika z jakiejś wyższej konieczności, ale równie dobrze może stanowić manifestację siły.

Jest to dość niepokojące w świetle faktu, że rosyjskie okręty wybierają sobie za cel bezbronne statki cywilne. Panama poinformowała, że od początku ataku na Ukrainę rosyjska flota ostrzelała już trzy jednostki handlowe pływające pod panamską banderą: Namura Queen, Lord Nelson i Helt. Na Morzu Czarnym wciąż pozostaje około 100 jednostek cywilnych, jednak Flota Czarnomorska nie pozwala im odpłynąć.

Tagi: Rosja, wojna, Japonia, okręty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 9 maja

Philippe Jeantot dopływając na "Credit Agricole" do Newport wygrywa I edycję BOC Challenge.
poniedziałek, 9 maja 1983
Z Travemunde do Polski wyruszyły zakupione tam - szkuner sztakslowy "Temida I" pod dowództwem Mariusza Zaruskiego i jol "Temida II" pod dowództwem Jana Kuczyńskiego; cztery lata później "Temida I" uległa rozbiciu w czasie postoju w porcie Władysławowo.
poniedziałek, 9 maja 1932
W Warszawie obradował pierwszy sejmik Polskiego Związku Żeglarskiego z udziałem przedstawicieli czterech klubów; pierwszym prezesem został Antoni Aleksandrowicz.
niedziela, 9 maja 1926
Z Lizbony wyrusza Niezwyciężona Armada - hiszpańska flota z zamiarem najazdu na Anglię.
poniedziałek, 9 maja 1588
W Glasgow urodził się sir Thomas Lipton (zmarł w Londynie 2.10.1931); fascynował się Pucharem Ameryki. Zasłynął z ponad 30. letniej walki o to trofeum na serii jachtów o nazwie "Shamrock".
czwartek, 9 maja 1850