TYP: a1

Sylwetki piratów - Kazimierz Lux

wtorek, 22 marca 2011
Weronika Morys
Major piechoty Wojska Polskiego Królestwa Kongresowego i polski pirat pochodzący z Warszawy. Żył w latach 1780-1846.

Kazimierz Lux w wieku 15 lat wstąpił do Legionów Dąbrowskiego. W 1803 roku wraz ze swoją półbrygadą został wysłany przez Napoleona na San Domingo. Misja, którą dowodził gen. Charles Leclerc, miała na celu przywrócenia francuskiego zwierzchnictwa nad wyspą, gdzie zbuntowani niewolnicy ogłosili autonomię.

Po stłumieniu buntu Lux zaczął zajmować się piractwem. Powodziło mu się nieźle. Przejął m.in. amerykański bryg, który następnie sprzedał w Havanie za 20 000 franków. Lux wpłacał 10% pryzy na rzecz przebywających w niewoli żołnierzy francuskich, a pewne sumy na znajdujących się w potrzebie polskich legionistów.

Po kilku latach Lux powrócił do Europy i wstąpił do Armii Księstwa Warszawskiego. Następnie do 1820 roku służył w Wojsku Polskim Królestwa Kongresowego, w 3 Pułku Strzelców Pieszych. Po opuszczeniu wojska był komisarzem obwodu płockiego i przasnyskiego.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 9 maja

Philippe Jeantot dopływając na "Credit Agricole" do Newport wygrywa I edycję BOC Challenge.
poniedziałek, 9 maja 1983
Z Travemunde do Polski wyruszyły zakupione tam - szkuner sztakslowy "Temida I" pod dowództwem Mariusza Zaruskiego i jol "Temida II" pod dowództwem Jana Kuczyńskiego; cztery lata później "Temida I" uległa rozbiciu w czasie postoju w porcie Władysławowo.
poniedziałek, 9 maja 1932
W Warszawie obradował pierwszy sejmik Polskiego Związku Żeglarskiego z udziałem przedstawicieli czterech klubów; pierwszym prezesem został Antoni Aleksandrowicz.
niedziela, 9 maja 1926
Z Lizbony wyrusza Niezwyciężona Armada - hiszpańska flota z zamiarem najazdu na Anglię.
poniedziałek, 9 maja 1588
W Glasgow urodził się sir Thomas Lipton (zmarł w Londynie 2.10.1931); fascynował się Pucharem Ameryki. Zasłynął z ponad 30. letniej walki o to trofeum na serii jachtów o nazwie "Shamrock".
czwartek, 9 maja 1850