TYP: a1

Sylwetki piratów - Cord Widderich

wtorek, 4 października 2011
Weronika Morys
Cord Widderich działał jako pirat w trakcie konfliktu pomiędzy Dithmarschen a Północną Fryzją, mającego miejsce w pierwszej połowie XV wieku. Żył w czasach Klausa Störtebekera i Braci Witalijskich, ale nie przynależał do ich ruchu.

Północna Fryzja stanęła po stronie Holsztyna, kiedy ten wypowiedział wojnę Dithmarschen w 1404 roku. Kiedy Dithmarschen pokonał Holsztyn podpisano traktat pokojowy zabraniający prowadzenia dalszych działań zbrojnych. Widderich i inni mieszkańcy Dithmarschen mścili się jednak na Fryzyjczykach uprawiając piractwo.

W 1407 roku Cord Widderich i jego ludzie zajęli półwysep Eiderstedt. Wieżę kościelną w Pellworm uczynili swoją siedzibą, z której wyprawiali się grabić okoliczne wioski i sprowadzać statki na mieliznę. Dopiero kiedy silne wiatry zagroziły zawaleniem wieży, Widderich i jego ludzie opuścili Północną Fryzję na dobre.

Opuszczając Pellworm Widderich zabrał ze sobą kosztowności pochodzące z kościoła. Najcenniejszym skarbem była XIII-wieczna chrzcielnica z brązu, którą ofiarował jako dar konsekracyjny nowej świątyni w Büsum, gdzie znajduje się do dziś. Widderich osiadł w Büsum w 1412 roku i zaczął trudnić się handlem.

W 1447 roku Cord Widderich, odbywając pielgrzymkę do Wilsnack, zatrzymał się w gospodzie w holsztyńskim mieście Segeberg. Następnego dnia został schwytany i powieszony bez sądu i tak skończyła się jego piracka kariera.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 29 czerwca

Wystartował ze Świnoujścia s/y "Asterias" pod dowództwem Kapitana Aleksandra Lipińskiego w rejs dookoła świata na trasie Świnoujście, Bermudy, Kanał Panamski, Tahiti, Australia, Mauritius, Kapsztad, Świnoujście.
wtorek, 29 czerwca 1976
W kolejnych regatach Bermudy-Europa z metą w hiszpańskim porcie Bayona wziął udział "Dar Szczecina" z Kapitanem Jerzym Kraszewskim.
czwartek, 29 czerwca 1972
Z Helu wyruszył s/y "Freya" z Kpt. Dariuszem Boguckim; żeglarze dotarli do portu Godthab na Grenlandii i powrócili do kraju 19 września.
niedziela, 29 czerwca 1969
Wyruszył w pierwszy rejs 300-tonowy flagowy statek szkolny ZHP "Zawisza Czarny" pod Kapitanem Mariuszem Zaruskim; trasa wiodła z Gdyni do Kopenhagi, Londynu, Antwerpii, Amsterdamu i z powrotem do Gdyni.
sobota, 29 czerwca 1935
W Greenock wodowany został herbaciany kliper "Ariel", m.in. uczestnik regat kliprów w 1866 r., w których startowały trzy najsłynniejsze klipry "Teaping", "Ariel", "Serica"; trasę z Fu-czou do Londynu pokonały w 99 dni; zwyciężył "Teaping" z przewagą 12 mi
czwartek, 29 czerwca 1865