TYP: a1

Bitwa pod Pungdo

czwartek, 14 kwietnia 2011
Weronika Morys
Starcie rozegrało się 25 lipca 1894 roku. Była to pierwsza bitwa morska wojny japońsko-chińskiej, a zatopienie płynącego pod brytyjską banderą transportowca z 1000 chińskich żołnierzy na pokładzie ułatwiło później Japończykom zwycięstwo w bitwie pod Seonghwan.

Genezą konfliktu chińsko-japońskiego był narastający konflikt o Koreę. Pokojowe próby rozwiązania sytuacji nie przyniosły rezultatu. Japończycy wystosowali zatem ultimatum, w którym żądali wycofania chińskich oddziałów do 22 lipca pod groźbą rozpoczęcia działań zbrojnych.

25 lipca, a zatem po upływie ultimatum, chiński krążownik pancernopokładowy "Jiyuan" i kanonierka "Guangyi" wyszły z Asanu, do którego wcześniej eskortowały transportowce zaopatrujące tamtejszy trzytysięczny chiński garnizon. Konwój miał za zadanie osłaniać ostatni z transportowców, "Gaosheng”. Nieprzygotowane do walki okręty napotkały w zatoce asańskiej, niedaleko wysepki Pung, trzy krążowniki japońskie "Yoshino", "Naniwa" i "Akitsushima".

Japońskie krążowniki otwarły ogień do chińskich okrętów zaalarmowane zbytnim zbliżeniem się krążownika "Jiyuan". Po kiludziesięciu minutach ostrzeliwania "Jiyuan" zdołał umknąć, a "Guangyi" został całkowicie zniszczony. Po kilku godzinach na polu walki pojawił się "Gaosheng". Rozpoczęły się czterogodzinne negocjacje, w trakcie których chińscy żołnierze odmówili poddania się. Nie pozwolili też europejskiej załodze opuścić statku. Kiedy negocjacje poniosły fiasko, znajdujący się na pokładzie "Naniwy” dowódca sił japońskich, Heihachirō Tōgō, podjął decyzję o zatopieniu statku ogniem artyleryjskim.

Chińskie siły poniosły w tej bitwie poważne straty, samemu nie zadawszy żadnych, co wpłynęło negatywnie na morale całej armii.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 29 czerwca

Wystartował ze Świnoujścia s/y "Asterias" pod dowództwem Kapitana Aleksandra Lipińskiego w rejs dookoła świata na trasie Świnoujście, Bermudy, Kanał Panamski, Tahiti, Australia, Mauritius, Kapsztad, Świnoujście.
wtorek, 29 czerwca 1976
W kolejnych regatach Bermudy-Europa z metą w hiszpańskim porcie Bayona wziął udział "Dar Szczecina" z Kapitanem Jerzym Kraszewskim.
czwartek, 29 czerwca 1972
Z Helu wyruszył s/y "Freya" z Kpt. Dariuszem Boguckim; żeglarze dotarli do portu Godthab na Grenlandii i powrócili do kraju 19 września.
niedziela, 29 czerwca 1969
Wyruszył w pierwszy rejs 300-tonowy flagowy statek szkolny ZHP "Zawisza Czarny" pod Kapitanem Mariuszem Zaruskim; trasa wiodła z Gdyni do Kopenhagi, Londynu, Antwerpii, Amsterdamu i z powrotem do Gdyni.
sobota, 29 czerwca 1935
W Greenock wodowany został herbaciany kliper "Ariel", m.in. uczestnik regat kliprów w 1866 r., w których startowały trzy najsłynniejsze klipry "Teaping", "Ariel", "Serica"; trasę z Fu-czou do Londynu pokonały w 99 dni; zwyciężył "Teaping" z przewagą 12 mi
czwartek, 29 czerwca 1865