TYP: a1

Bitwa morska pod Sluys

czwartek, 12 maja 2011
Weronika Morys
 

Bitwa została stoczona pomiędzy flotą angielską i francuską 24 czerwca 1340 roku. Starcie miało miejsce na Morzu Północnym, w pobliżu miasta Sluis w zachodniej Flandrii. Była to pierwsza bitwa morska wojny stuletniej (1337-1453). Bitwa zakończyła się nieomal całkowitym zniszczeniem floty francuskiej - po stronie francuskiej zginęło 20 tysięcy żołnierzy.


Po stronie angielskiej, dowodzonej przez króla Edwarda III, walczyło 250 okrętów. Szyk floty składał się z dwóch linii: pierwsza była dowodzona przez adm. Roberta Marleya, a druga przez króla. Główną siłę stanowili łucznicy wyposażeni w długie łuki, rozmieszczeni na wszystkich okrętach. Siły francuskie liczyły 190 okrętów pod dowództwem Huguesa Quiéret, admirała króla Francji i podskarbiego Nicolasa Béhuchet. Flota francuska ustawiona została w 4 linie w szyku czołowym wzdłuż brzegu, przy czym okręty największe zakotwiczono w pierwszej linii dodatkowo spinając je łańcuchami. Na okrętach francuskich nie było łuczników.

Okręty angielskie przeszły przed frontem zakotwiczonych jednostek przeciwnika, a następnie zajęły dogodne pozycje i rozpoczęły atak. Łucznicy zasypali francuskie okręty gradem strzał. Następnie przystąpiono do abordażu. Anglicy zdobywali wrogie jednostki jedna po drugiej, a następnie podpalali. Pozostałe okręty nie przyszły z pomocą pierwszej linii. Porażkę Francuzów przypieczętował atak Flamandów od strony lądu. W bitwie zginął admirał Quieret, a Béhuchet został ujęty i powieszony na rei. Z pogromu udało się uciec jedynie czterem genueńskim galerom Barhanery.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 maja

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959