TYP: a1

"Szkoła pod żaglami" - Krzysztof Baranowski

środa, 30 marca 2011
MZ

Książka kapitana Krzysztofa Baranowskiego, rzeczywistego twórcy owej zawartej w tytule „Szkoły pod żaglami", jest zbudowana z relacji trzech uczestników pierwszej wyprawy „Pogorią”. Wprawdzie jak się dowiadujemy ze wstępu, są to postaci wymyślone, jednak na ich opowieści, złożyły się pamiętniki autentycznych uczestników rejsu. I to właśnie podstawowa zaleta tej książki. Możemy bowiem zetknąć się z opisami, czasem nieco naiwnymi, ale co najważniejsze prawdziwymi. W miarę czytania obserwujemy zmiany w myśleniu, postrzeganiu rzeczywistości, w stosunku do świata tych młodych 'Kaczorów” - tak ich bowiem nazywano. Zatem najpierw radość i entuzjazm wywołany faktem, że udało im się na rejs zakwalifikować, potem zetknięcie z trudem żeglowania, łączonego przecież także z normalną nauką, zmęczenie i w niektórych wypadkach zniechęcenie licznymi obowiązkami, wreszcie moment, gdy rejs dobiegał końca i wiadomym stawało się, że kończy się „przygoda życia”. Opowieści owych „Kaczorów” ozdobione są rysunkami jednego z nich. To rysunki zabawne, trochę ironiczne, ale niewątpliwie stanowią „smaczek” tej publikacji.


No i na koniec - po lekturze książki łatwiej nam zrozumieć i wczuć się w rozczarowanie i zawód tych uczestników „Szkoły pod żaglami”, którzy płynęli na żaglowcu „Fryderyk Chopin” i którzy na skutek utraty masztów podczas sztormu, stracili okazję kontynuowania wymarzonego rejsu.

 


Krzysztof Baranowski "Szkoła pod żaglami"

Warszawa 2009

Biblioteka Szkoły pod Żaglami

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 maja

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959