TYP: a1

Krzysztof Baranowski "Wyścig do Newport"

sobota, 13 września 2014
MZ

Właściwie należy rozpocząć w ten sposób – „to było wiele, wiele lat temu, gdy zdecydowano, że w odbywających się po raz trzeci Transatlantyckich Regatach Samotnych Żeglarzy (The Observer Singlehanded Transatlantic Race) weźmie udział polski jacht prowadzony przez polskiego żeglarza." Teraz trzeba dodać kilka faktów, ale przede wszystkim sięgnąć do historii. Otóż zasadę „jeden jacht, jeden człowiek, jeden ocean” wymyślili człowiek legenda sir Francis Chichester oraz pułkownik „Blondie” Hasler. Pomysł zyskał entuzjastów i tak w 1960 roku na starcie w Plymouth stanęło pięciu zawodników. W kolejnym wyścigu po czterech latach śmiałków było piętnastu – i tak to się zaczęło.

Książka opowiada o przygotowaniach, o tym jak pierwotny zamysł, by Polak w kolejnych zmaganiach samotników wziął udział, powoli przekształcał się w rzeczywistość. Relacjonuje nam to człowiek, który w wyniku rywalizacji między ochotnikami otrzymał wymarzoną nominację. Jak łatwo się domyślić, był nim Krzysztof Baranowski.

Jak już kilka razy wspominaliśmy, ma on niewątpliwie talent snucia barwnych historii, co sprawia, że nawet wydawało by się banalne zdarzenia nabierają rumieńców. Tak też jest w wypadku tej książki. Dobrze się czyta zarówno część poświęconą przygotowaniom do wyścigu, jak i tę opisującą żeglugę do Newport.

Obok naszego autora w tych zmaganiach wzięła także Teresa Remiszewska i Zbigniew Puchalski na własnym jachcie „Miranda”. Do mety dotarli w takiej kolejności – Krzysztof Baranowski na „Polonezie” był 12., Puchalski 32., a Teresa Remiszewska na „Komodorze” 38. Po dotarciu do Newport Baranowski kontynuował żeglugę, by okrążyć kulę ziemską.

Na marginesie należy wspomnieć o jeszcze jednej książce, która dotyczy kolejnego „OSTAR” z 1976 roku. Wtedy to do wyścigu stanął kolejny Polak, Kuba Jaworski na zaprojektowanym przez siebie „Spanielu”. Jego nazwisko przewija się też w opowieści Baranowskiego, jako żeglarza i jednego z projektantów „Poloneza”. Książka nosi tytuł „11.40 GMT – Newport” i pisaliśmy o niej w tej rubryce.

Krzysztof Baranowski „Wyścig do Newport”
Wydawca: Fundacja Szkoła pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego
Wydanie II
Stron: 182

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 maja

Mateusz Kusznierewicz w La Rochelle zdobył mistrzowstwo Europy w klasie Finn; z początkiem maja awansował na pierwsze miejsce w rankingu Pucharu Świata ISAF.
sobota, 15 maja 2004
Na wodach San Diego, w 5. biegu finału Pucharu Ameryki "Team NZ" sir Petera Blake'a i Russela Couttsa wygrywa z "Young America" Dennisa Connera i Paula Cayarda.
poniedziałek, 15 maja 1995
W Gdańsku zwodowano s/y "Gedania" z przeznaczeniem do odbycia rejsu dookoła obu Ameryk.
czwartek, 15 maja 1975
S/y "Joseph Conrad" z Kpt. Tomaszem Zydlerem wyruszył w rejs, którego celem było okrążenie norweskiej wyspy Jan Mayen (zakończone powodzeniem) i dotarcie do wschodnich wybrzeży Grenlandii (co z powodu lodów okazało się niemożliwe).
poniedziałek, 15 maja 1972
Latarniowiec "Nantucket" tonie po kolizji z "Olympic".
wtorek, 15 maja 1934