TYP: a1

Glyn Roberts "Rejs w przetaku"

sobota, 4 stycznia 2014
MZ

Są takie książki, które niegdyś czytaliśmy w dzieciństwie z wielkim zainteresowaniem, a gdy powodowani wspomnieniami sięgnęliśmy po nie ponownie, spotkało nas wielkie rozczarowanie. To co wywoływało niepohamowany śmiech, teraz budzi zażenowanie. Akcja śledzona z wypiekami, okazuje się nieciekawa. Jednym słowem spotyka nas zawód.


Odkładamy tom na półkę i zastanawiamy się jak przez lata zmieniły się nasze preferencje, myślimy o bezlitosnym upływie czasu, który pozbawił nas młodzieńczego entuzjazmu. Ale czasem bywa inaczej - książka, mimo że od pierwszego czytania minęło sporo czasu, okazuje się dla nas obarczonych latami podobnie interesująca jak wtedy, gdy czytaliśmy ją po raz pierwszy.


Tak właśnie jest z „Rejsem w przetaku”. Jest to opowieść, którą z podobnym zaangażowaniem czytał młodziak, a teraz przeczytał ją człek dojrzały, czerpiąc z lektury te same przyjemności, jakich doznawał przed wieloma laty. Dobrze napisana, ze sporą dozą humoru i autoironii relacja z wyprawy dwóch młodych angielskich studentów, którzy morzem postanawiają wrócić ze Szwecji w rodzinne strony. Aby spełnić ten zamiar kupują żaglówkę, dodać należy – wiekową, ma bowiem co najmniej 25 lat. Nie jest też wielka, raptem 21 stóp. A teraz uwaga – cena tej jednostki to 38 funtów. (Były takie czasy!)


O dalszych losach tego przedsięwzięcia, o żegludze na „Claire” - bo tak nazywał się ten jachcik, nie będę opowiadał, bowiem zdradzając treść mógłbym osłabić przyjemność czytania o przygodach, jakie przeżyli bohaterowie. Mogę jednak zapewnić, że jest to książeczka zarówno dla młodego, nastoletniego czytelnika, jak i dojrzałego, który ma za sobą sporo przeczytanych kartek. Tych niespełna dwieście na pewno sprawi mu frajdę. Niestety, jak to już w kilku wypadkach w tej rubryce bywało, aby znaleźć tę książeczkę trzeba zanurzyć się w otchłań antykwariatów.


Glyn Roberts „Rejs w przetaku”

Nasza Księgarnia, Warszawa 1967

stron: 189

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 maja

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959