TYP: a1

Straż Bałtycka – jakie będą jej zadania?

środa, 15 stycznia 2025
Hanka Ciężadło

W związku z powtarzającymi się incydentami na Bałtyku NATO powoła do życia Straż Bałtycką, o czym poinformował sekretarz generalny Sojuszu, Mark Rutte. Straż ma wzmocnić poczucie bezpieczeństwa w regionie, a do jej dyspozycji będą fregaty, samoloty i drony.

Jak to ma działać?

Decyzja dotycząca utworzenia Straży Bałtyckiej zapadła podczas ostatniego szczytu państw NATO w Helsinkach. Będzie to odpowiedź Sojuszu Północnoatlantyckiego na ustawiczne „awarie”, jakie dotykają infrastrukturę krytyczną na Bałtyku. Przyjęta podczas szczytu deklaracja państw bałtyckich brzmi: „Wszystkie ataki na infrastrukturę spotkają się ze stanowczą odpowiedzią". Dodajmy, że „stanowcza odpowiedź” nie będzie tym razem polegała na rysowaniu po chodniku kredkami, ani organizowaniu marszów wsparcia.

Nie jest tajemnicą, że wszystkie tajemnicze awarie, jakim ulegają podmorskie instalacje na Bałtyku, stanowią element wojny hybrydowej i mają na celu obniżenie poczucia bezpieczeństwa, wprowadzenie chaosu i dezorganizację życia w państwach członkowskich. Najwyższy czas coś z tym zrobić. Teraz na morzu pojawi się więcej natowskich okrętów, a ich pracę wspomagać będą też siły lotnicze przy użyciu samolotów oraz dronów. Wszystko to ma zapobiec niszczeniu infrastruktury energetycznej i podwodnych kabli telekomunikacyjnych.

Finowie górą

Jak podkreślił Mark Rutte, Finlandia pokazała, że możliwe jest podjęcie zdecydowanych działań. Przypomnijmy, że fińskie służby zatrzymały tankowiec Eagle S podejrzany o celowe zniszczenie podmorskich instalacji. Na pokład jednostki weszli urzędnicy Traficom (Fińskiej Agencji Komunikacji i Infrastruktury), którzy po stwierdzeniu szeregu uchybień zatrzymali statek do czasu usunięcia usterek. Wiadomo, że nie będzie to krótki czas.

Państwa NATO mają zamiar wziąć przykład z Finlandii. Kapitanowie statków, którym zdarza się „zgubić kotwicę” i przeorać w ten sposób dno morskie akurat w miejscu przebiegu instalacji, będą musieli liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Jak powiedział Mark Rutte, potencjalne ataki na naszą infrastrukturę będą miały konsekwencje, włącznie z abordażem i aresztowaniem statków.

 

Tagi: Bałtyk, NATO, Straż Bałtycka
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 kwietnia

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth mija s/y "Copernicus" pod Kpt. Zygfrydem Perlickim.
czwartek, 25 kwietnia 1974
Z Buenos Aires wyruszył w rejs do Polski s/y "Euros"; w czasie nieprzerwanej żeglugi załoga z Kpt. Henrykiem Jaskułą dopłynęła do Helu w ciągu 90 dni po przebyciu 8276 mil.
środa, 25 kwietnia 1973
Z Cannes (z postojem w Giblartarze) wyruszył w samotny rejs przez Atlantyk Alain Gerbault na "Firecrest"; dotarł do Nowego Jorku po 101 dniach żeglugi.
środa, 25 kwietnia 1923
Nieopodal Wysp Kanaryjskich podczas próby bicia rekordu żeglugi 24-godzinnej wywraca się katamaran "Mediatis Region Aquitaine".
wtorek, 25 kwietnia 2006
Henryk Jaskuła zdobywa patent kapitański.
niedziela, 25 kwietnia 1971
Na skały Hamstone w południowej Anglii wpada "Herzogin Cecile".
sobota, 25 kwietnia 1936