TYP: a1

Węgorz elektryczny z rekordowym ładunkiem

środa, 25 września 2019
Monika Frenkiel

Odkryto gatunek węgorza elektrycznego, który jest w stanie wygenerować rekordowo silny impuls elektryczny – 860 wolt. To najsilniejszy do tej pory odkryty generator bioelektryczności.

Amazonka wciąż tajemnicza

W region Amazonki wyruszył zespół C. Davida de Santany, zoologa współpracującego z Narodowym Muzeum Historii Naturalnej Smithsonian. Projekt miał posłużyć zmapowaniu dzikiej przyrody w odległych częściach ameryki Południowej, a tym badanie elektrycznych węgorzy. No i tu niespodzianka, bowiem do tej pory myślano, że w regionie Amazonii istniał tylko jeden gatunek tej ciekawej ryby. A tu się okazało, że jest ich więcej, bo odkryto dwa nowe gatunki. Na podstawie analizy DNA 107 próbek od węgorzy ustalono, że oprócz wcześniej znanego  Electrophorusa electricusa w Amazonii występują także oraz Electrophorus voltai i Electrophorus varii.

 

Rekordzista

To właśnie Electrophorus voltai jest wspomnianym rekordzistą. Wygenerowany przez niego ładunek ma napięcie 860 wolt. Do tej pory największy zarejestrowany impuls elektryczny pochodzący od węgorza miał zaledwie 650 wolt.

Węgorze elektryczne wykorzystują impulsy m. in. do polowania, samoobrony, a nawet nawigacji. Do tworzenia wyładowań używają wyspecjalizowanych organów elektrycznych, które mogą emitować ładunki o różnej mocy. Węgorz elektryczny nie emituje prądu stałego, lecz prąd przemienny. Ładowanie narządów zajmuje trochę czasu, a sam ładunek szybko się wyczerpuje.

Każdy z badanych przez naukowców węgorzy żyje w ściśle określonym środowisku. Electrophorus voltai  żyje w południowej wyżynnej części Brazylii a według badaczy, ten szczególnie silny impuls elektryczny, jaki może wytworzyć może być spowodowany tym, że ryba żyje w wodach górskich, gdzie przewodnictwo jest mniej efektywne.

 

Czy to się może do czegoś przydać

Oczywiście człowiekowi, nie węgorzom, bo one używają bioelektryczności z powodzeniem. I tak, może, bo to właśnie elektryczna fizjologia węgorzy zainspirowała projekt pierwszej baterii elektrycznej Alessandro Volty, dostarczyła informacji użytecznych do leczenia chorób neurodegeneracyjnych i ostatnio pomogła w rozwoju baterii hydrożelowych, które mogą być wykorzystywane do zasilania implantów medycznych.

No ale nasuwa się pytanie, czy impulsy emitowane przez naszego rekordzistę mogą być groźne dla człowieka. No cóż - wyładowania mają wysokie napięcie, ale niskie natężenie (około 1 ampera), więc porażenie nie zabije zdrowego człowieka. Gorzej, jeśli z węgorzem elektrycznym, a zwłaszcza z ich grupą zetknie się osoba z wadami serca – wtedy może być bardzo groźnie. Na wszelki więc wypadek trzymajmy się z daleka od kąpieli w amazońskich rzekach…

 

 

Tagi: węgorz elektryczny, Amazonia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 maja

Mateusz Kusznierewicz w La Rochelle zdobył mistrzowstwo Europy w klasie Finn; z początkiem maja awansował na pierwsze miejsce w rankingu Pucharu Świata ISAF.
sobota, 15 maja 2004
Na wodach San Diego, w 5. biegu finału Pucharu Ameryki "Team NZ" sir Petera Blake'a i Russela Couttsa wygrywa z "Young America" Dennisa Connera i Paula Cayarda.
poniedziałek, 15 maja 1995
W Gdańsku zwodowano s/y "Gedania" z przeznaczeniem do odbycia rejsu dookoła obu Ameryk.
czwartek, 15 maja 1975
S/y "Joseph Conrad" z Kpt. Tomaszem Zydlerem wyruszył w rejs, którego celem było okrążenie norweskiej wyspy Jan Mayen (zakończone powodzeniem) i dotarcie do wschodnich wybrzeży Grenlandii (co z powodu lodów okazało się niemożliwe).
poniedziałek, 15 maja 1972
Latarniowiec "Nantucket" tonie po kolizji z "Olympic".
wtorek, 15 maja 1934