TYP: a1

Nowe gatunki zwierząt odkryte w 2019 roku

piątek, 27 grudnia 2019
Monika Frenkiel

W zeszłym roku o tej porze publikowaliśmy listę gatunków, które znikły na zawsze. W tym roku postanowiliśmy odwrócić trend. Nie dlatego, że zwierzęta przestały wymierać (niestety nie, a do tego smutnego stanu wybitnie się przykładamy) ale dlatego, że zasługujemy na to, żeby odpocząć od pesymizmu. Dlatego tym razem piszemy o tych gatunkach morskich, które zostały w ciągu minionego roku odkryte.

Jak się okazuje, jeśli chodzi o wiedzę na temat tego, co nas otacza, wciąż jesteśmy zaledwie uczniami. Świadczy o tym chociażby to, że w 2019 roku odkryto aż 71 nowych gatunków - na 5 kontynentach i w 3 oceanach. Wśród nowych gatunków znalazło się: 17 ryb, 15 gekonów, 8 roślin, 6 ślimaków morskich, 5 pajęczaków, 4 węgorze, 3 rodzaje mrówek, 2 scynkowate, 2 osy, 2 mchy, 2 koralowce oraz 2 jaszczurki. Wile z nich udało się odkryć dlatego, że dzięki technologii mamy lepsze możliwości obserwacji czy dotarcia do zakątków, do tej pory ukrytych przed naszymi oczami. Jednak, jak szacują naukowcy, wciąż zakryte przed naszymi oczami pozostaje 90 proc. żyjących na świecie gatunków.

Spośród najbardziej spektakularnych odkryć ubiegłego roku wymienić należy wakandę, małą rybkę, którą odkryto podczas prac badawczych kalifornijskich oceanologów na rafach koralowych na granicy Tanzanii i Zanzibaru. Wakanda, czyli Cirrhilabrus wakanda mierzy 6 cm i ma charakterystyczne, fioletowe łuski. Żyje na głębokości 60 metrów u wybrzeży Tanzanii, w tzw. strefie półmroku. Nazwano ją na cześć mitycznej afrykańskiej krainy przedstawionej w komiksach wydawnictwa Marvel i filmie ”Czarna Pantera”. Inną interesującą rybka jest Siphamia arnazae, z charakterystycznymi, kocimi oczami, mieszkająca w wodach Papui nowej Gwinei.

Rekord w odkrywaniu nowych istot należy do zoologa Terry’ego Goslinera, pracującego dla Kalifornijskiej Akademii Nauk. Gosliner wytrwale szuka  morskich ślimaków i opisał, jak się okazuje, co 4. taki organizm znany nauce. W 2019 roku odkrył 6 nowych, nieznanych gatunków ślimaków morskich, w tym Madrella amphora żyjące na lagunie Madang u brzegów Papui Nowej Gwinei.

Wśród nowych gatunków jest też opisywany już na łamach Tawerny węgorz elektryczny o rekordowo silnym ładunku

Tagi: ryba, gatunek, ślimak morski
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 29 czerwca

Wystartował ze Świnoujścia s/y "Asterias" pod dowództwem Kapitana Aleksandra Lipińskiego w rejs dookoła świata na trasie Świnoujście, Bermudy, Kanał Panamski, Tahiti, Australia, Mauritius, Kapsztad, Świnoujście.
wtorek, 29 czerwca 1976
W kolejnych regatach Bermudy-Europa z metą w hiszpańskim porcie Bayona wziął udział "Dar Szczecina" z Kapitanem Jerzym Kraszewskim.
czwartek, 29 czerwca 1972
Z Helu wyruszył s/y "Freya" z Kpt. Dariuszem Boguckim; żeglarze dotarli do portu Godthab na Grenlandii i powrócili do kraju 19 września.
niedziela, 29 czerwca 1969
Wyruszył w pierwszy rejs 300-tonowy flagowy statek szkolny ZHP "Zawisza Czarny" pod Kapitanem Mariuszem Zaruskim; trasa wiodła z Gdyni do Kopenhagi, Londynu, Antwerpii, Amsterdamu i z powrotem do Gdyni.
sobota, 29 czerwca 1935
W Greenock wodowany został herbaciany kliper "Ariel", m.in. uczestnik regat kliprów w 1866 r., w których startowały trzy najsłynniejsze klipry "Teaping", "Ariel", "Serica"; trasę z Fu-czou do Londynu pokonały w 99 dni; zwyciężył "Teaping" z przewagą 12 mi
czwartek, 29 czerwca 1865