TYP: a1

Zwodowano holownik Bolko

środa, 10 października 2018
Z mediów/8fow.wp.mil.pl

W Remontowa Shipbuilding zwodowano w poniedziałek nowy holownik dla Marynarki Wojennej. „Bolko” jest pierwszą z sześciu jednostek tego typu,  budowanych w gdańskiej stoczni.

Jednostki pływające budowane w Remontowej przeznaczone są między innymi do zabezpieczenia bojowego oraz wsparcia logistycznego na morzu i w portach, wykonywania działań związanych z ewakuacją techniczną, wsparcia akcji ratowniczych, transportu osób i zaopatrzenia, neutralizacji zanieczyszczeń i podejmowania z wody materiałów niebezpiecznych. Dariusz Czajkowski ze stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. poinformował, że "Bolko" po wodowaniu będzie wyposażany w różnego typu urządzenia, które pozwolą jednostce wykonywać dodatkowe zadania  - ma służyć m.in. do wyławiania torped wystrzeliwanych w czasie ćwiczeń przez okręty czy śmigłowce. Dodatkowo ma służyć do przewozu ludzi - poza załogą będzie mógł zabrać dodatkowo 50 osób. Zostanie także przystosowany do przewożenia ładunku w paletach.

[t][/t] [s]Fot. http://8fow.wp.mil.pl[/s]

Holownik po przekazaniu Marynarce Wojennej (ma to nastąpić w lutym 2019), wejdzie do służby w 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Następna jednostka ma trafić do 3. Flotylli Okrętów, a kolejne do 2020 roku w kilkumiesięcznych odstępach do obydwu flotylli.

Kontrakt na zaprojektowanie i budowę przez stocznię Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku sześciu holowników dla Marynarki Wojennej podpisano w czerwcu 2017 roku. Umowa miała wartość 283,4 mln zł brutto i została zawarta w ramach projektu "zabezpieczenie techniczne i prowadzenie działań ratowniczych na morzu pod kryptonimem Holownik".

 

Podstawowe parametry:

Długość całkowita 29,20 m

Szerokość 10,40 m

Uciąg 35 t

Załoga (osób) 10

Wyporność do 490 t

Wysokość na śródokręciu 4,95 m

System napędowy:

 

Silniki Główne: 2 x 1200 kW

Pędniki azymutalne: 2 x 1200 kW

 

Tagi: holownik, Bolko, Marynarka Wojenna
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 kwietnia

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth mija s/y "Copernicus" pod Kpt. Zygfrydem Perlickim.
czwartek, 25 kwietnia 1974
Z Buenos Aires wyruszył w rejs do Polski s/y "Euros"; w czasie nieprzerwanej żeglugi załoga z Kpt. Henrykiem Jaskułą dopłynęła do Helu w ciągu 90 dni po przebyciu 8276 mil.
środa, 25 kwietnia 1973
Z Cannes (z postojem w Giblartarze) wyruszył w samotny rejs przez Atlantyk Alain Gerbault na "Firecrest"; dotarł do Nowego Jorku po 101 dniach żeglugi.
środa, 25 kwietnia 1923
Nieopodal Wysp Kanaryjskich podczas próby bicia rekordu żeglugi 24-godzinnej wywraca się katamaran "Mediatis Region Aquitaine".
wtorek, 25 kwietnia 2006
Henryk Jaskuła zdobywa patent kapitański.
niedziela, 25 kwietnia 1971
Na skały Hamstone w południowej Anglii wpada "Herzogin Cecile".
sobota, 25 kwietnia 1936