TYP: a1

Skwer dla wszystkich Kapitanów

czwartek, 10 grudnia 2015
Wiesław Seidler
Leżąca na prawym brzegu Odry Zachodniej historyczna Łasztownia, naprzeciwko Wałów Chrobrego, była na XIX-wiecznej mapie morskiego Szczecina ważnym fragmentem portu i przemysłu okrętowego, niestety mocno zaniedbanym w ostatnich dekadach. Od trzech lat Łasztownia odżywa, głownie staraniem dyrektor CSL Internationale Spedition Sp.z o.o Laury Hołowacz, której „dzieckiem” jest wyremontowany budynek Starej Rzeźni, czyli dzisiejsze biura firmy i prężnie działające utworzone przez CSL Centrum Kultury Euroregionu, dodajmy – kultury marynistycznej. Jednym z najnowszych pomysłów pani Laury było nazwanie przyległego terenu Skwerem Kapitanów, geograficznie leżącego na Wyspie Puckiej i szczecińskim Międzyodrzu, wzdłuż ulicy prowadzącej od Mostu Długiego do Starej Rzeźni (na zdjęciu). Już latem tego roku skwer został uporządkowany, był tam m.in. plac zabaw dla dzieci, a we wtorek 8 bm. zebrała się tam spora grupa gości, głównie kapitanów, z okazji odsłonięcie tablicy upamiętniającej fakt przyjęcia przez Radę Miasta – w maju br. – uchwały nadającej temu miejscu oficjalnej nazwy Skwer Kapitanów…



Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy przebiegała w nawiązaniu do ceremoniału morskiego, poprzedziły ją wystąpienia m.in. kpt.ż.w. Aleksandra Walczaka, wieloletniego Rektora Akademii Morskiej, i Prezesa ZOZŻ Zbigniewa Zalewskiego, który dodatkowo uhonorował panią Laurę Medalem 70-lecia Polskiego Żeglarstwa w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim. Warto tu dodać, że Skwer Kapitanów upamiętnia właśnie wszystkich kapitanów – PMH, floty rybackiej, MW i jachtowych, a w przyszłości wzdłuż muru zamykającego skwer ma powstać także Aleja Kapitanów. Samego odsłonięcia tablicy dokonali kapitanowie – Aleksander Walczak i Włodzimierz Grycner, a tradycyjne szklanki wybijał kapitan-senior Wiktor Czapp. Później były jeszcze wspólne pamiątkowe zdjęcia i wspólne rozmowy przy kawie, w Messie Kapitańskiej…



Jak zapewniają gospodarze CKE Stara Rzeźnia pozostanie ona macierzystą przystanią dla wszystkich sympatyków i ludzi morza, a kapitanowie, tak profesjonalni, jak również amatorzy żeglarze, będą w niej zawsze honorowymi gośćmi. Tuż obok, po drugiej stronie ulicy, jest także historyczne nabrzeże Starówka i Wyspa Grodzka, gdzie już powstała nowa miejska przystań jachtowa, a na rozległym placu były i będą organizowane masowe imprezy, w tym słynne szczecińskie finały wielkich regat The Tall Ships Races. Teraz kreska kursowa do nowej Starej Rzeźni i do nowej mariny prowadzi przez nowy Skwer Kapitanów…
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 9 maja

Philippe Jeantot dopływając na "Credit Agricole" do Newport wygrywa I edycję BOC Challenge.
poniedziałek, 9 maja 1983
Z Travemunde do Polski wyruszyły zakupione tam - szkuner sztakslowy "Temida I" pod dowództwem Mariusza Zaruskiego i jol "Temida II" pod dowództwem Jana Kuczyńskiego; cztery lata później "Temida I" uległa rozbiciu w czasie postoju w porcie Władysławowo.
poniedziałek, 9 maja 1932
W Warszawie obradował pierwszy sejmik Polskiego Związku Żeglarskiego z udziałem przedstawicieli czterech klubów; pierwszym prezesem został Antoni Aleksandrowicz.
niedziela, 9 maja 1926
Z Lizbony wyrusza Niezwyciężona Armada - hiszpańska flota z zamiarem najazdu na Anglię.
poniedziałek, 9 maja 1588
W Glasgow urodził się sir Thomas Lipton (zmarł w Londynie 2.10.1931); fascynował się Pucharem Ameryki. Zasłynął z ponad 30. letniej walki o to trofeum na serii jachtów o nazwie "Shamrock".
czwartek, 9 maja 1850