TYP: a1

Powstanie największa morska farma wiatrowa na świecie

wtorek, 22 sierpnia 2023
Hanka Ciężadło

I w dodatku do góry nogami... A przynajmniej na drugim końcu świata. Gigantyczna farma będzie usytuowana u wybrzeży stanu Wiktoria w Australii, a co ciekawe — zbuduje ją konsorcjum, na którego czele stoi polska firma. Miło, prawda?

Teamwork po australijsku

Realizacja tak dużego przedsięwzięcia obejmie wiele etapów i wymaga zaangażowania kilku podmiotów, dlatego też inwestycję będzie tworzyć konsorcjum. Jak już wiemy, na jego czele stanie polska firma — Grupa Kapitałowa Respect Energy Holding z siedzibą w Warszawie. Poza nią w skład zespołu wejdą:

  • EnergyAustralia – taki „australijski Tauron”, posiadający 1,6 milionów klientów na terenie wschodniej Australii,

  • firma Polpo Investments specjalizująca się w wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii,

  • Boskalis — jeden z największych graczy na rynku wykonawców morskich elektrowni wiatrowych, dysponujący flotą ponad 650 wyspecjalizowanych statków.

Jest moc!

Nowa farma wiatrowa o mocy 5 gigawatów (moc przyłączeniowa – AC, prawie 6GW mocy zainstalowanej – DC) będzie się nazywać Elanora Offshore. Ma ona przynajmniej częściowo zastąpić wycofywaną właśnie energetykę węglową. Jak powiedział prezes Respect Energy Holding Sebastian Jabłoński „Projekt będzie dostarczał ponad 20 TWh czystej, bezpiecznej energii rocznie – wystarczająco dużo, aby zaspokoić 40% obecnego zapotrzebowania na energię w Wiktorii”.

Wtóruje mu Maya Malik, CEO Elanora Offshore: „Naszym celem jest sprawne wdrożenie wiodącej na świecie, zrównoważonej technologii morskiej energetyki wiatrowej. Chcemy być częścią sprawiedliwej transformacji, zapewniając korzyści lokalnym społecznościom i minimalizując wpływ na środowisko”.

Szacuje się, że realizacja projektu pozwoli zmniejszyć emisję CO2 o 600 mln ton. Pierwsza faza projektu ma osiągnąć operacyjność już w 2032 roku.

Tagi: Australia, energia, ekologia, inwestycja, Eleanora, offshore
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 kwietnia

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth mija s/y "Copernicus" pod Kpt. Zygfrydem Perlickim.
czwartek, 25 kwietnia 1974
Z Buenos Aires wyruszył w rejs do Polski s/y "Euros"; w czasie nieprzerwanej żeglugi załoga z Kpt. Henrykiem Jaskułą dopłynęła do Helu w ciągu 90 dni po przebyciu 8276 mil.
środa, 25 kwietnia 1973
Z Cannes (z postojem w Giblartarze) wyruszył w samotny rejs przez Atlantyk Alain Gerbault na "Firecrest"; dotarł do Nowego Jorku po 101 dniach żeglugi.
środa, 25 kwietnia 1923
Nieopodal Wysp Kanaryjskich podczas próby bicia rekordu żeglugi 24-godzinnej wywraca się katamaran "Mediatis Region Aquitaine".
wtorek, 25 kwietnia 2006
Henryk Jaskuła zdobywa patent kapitański.
niedziela, 25 kwietnia 1971
Na skały Hamstone w południowej Anglii wpada "Herzogin Cecile".
sobota, 25 kwietnia 1936