TYP: a1

Nowy kapitan Zawiszy Czarnego

poniedziałek, 17 maja 2021
Informacja prasowa/CWM ZHP

W sobotę, 15 maja 2021, został mianowany nowy kapitan żaglowca szkolnego Związku Harcerstwa Polskiego sy Zawisza Czarny.

Po ukończeniu stażu kapitańskiego i zdobyciu wymaganych uprawnień, armator żaglowca, Centrum Wychowania Morskiego ZHP, powołał na funkcję kapitana Wojciecha Madeja. Uroczystość odbyła się na pokładzie Zawiszy Czarnego. Powierzenie funkcji kapitana odbyło się w obecności załogi stałej żaglowca oraz załogi szkolnej rozpoczynającej rejs. Uczestniczyli w niej komendant CWM ZHP hm. Rafał Klepacz, dyrektor CWM ZHP phm. Weronika Nadzikiewicz oraz wieloletni kapitan żaglowca i były komendant CWM ZHP hm. Waldemar Mieczkowski.

Kpt. Wojciech Madej całe swoje dotychczasowe życie zawodowe związał z żeglarstwem. Pierwszy patent żeglarski zdobył w wieku 12 lat. Pracował jako instruktor żeglarstwa na kursach śródlądowych, a od 18 roku życia uprawia żeglarstwo morskie. Swój pierwszy rejs kapitański na jachcie Damar poprowadził ze Świnoujścia do Kopenhagi i na Bornholm. Później pływał jako kapitan po Adriatyku, Biskajach, Atlantyku, Kanale Angielskim, Morzu Północnym i Norweskim. Prowadził rejsy przez atlantyckie wybrzeże Ameryki Południowej. Dwukrotnie opłynął, jako kapitan, przylądek Horn (2018 i 2019), był co-skipperem rejsów wokół Hornu i po Arktyce. Jako nawigator prowadził rejs do stacji Arctowski i do stacji Vernadsky.

Z Zawiszą związany od 2019 roku. Początkowo pełnił funkcję bosmana, a od dwóch lat jest etatowym starszym oficerem żaglowca. 

Nowy kapitan Zawiszy jest żonaty, ma 31 lat, ukończył wrocławski AWF. Posiada dyplom kapitana jachtowego na jachtach komercyjnych do 200 GT, świadectwo ratownika morskiego oraz patent kapitana jachtowego. 

Rozpoczęty w sobotę rejs, będzie jego pierwszym samodzielnym rejsem kapitańskim na Zawiszy, choć wcześniej, w ramach stażu kapitańskiego, prowadził już statek pod nadzorem innych kapitanów.

S/y Zawisza Czarny (numer na żaglu POL – 1) to żaglowiec szkolny Związku Harcerstwa Polskiego. Jest to przebudowany na szkuner żaglowy dawny lugotrawler Cietrzew. W tym roku żaglowiec będzie obchodził sześćdziesiątą rocznicę podniesienia Bandery. Zawisza Czarny kontynuuje tradycje wychowawcze zapoczątkowane przez Zawiszę Czarnego I, drewniany szkuner dowodzony przed wojną przez gen. Mariusza Zaruskiego – współtwórcę polskiego wychowania morskiego.

Armator dotychczas dopuścił do pełnienia funkcji kapitana około 30 osób. Aktywnych jest około 10 kapitanów Zawiszy, którzy rokrocznie spotykają się, by omówić zagadnienia związane z funkcjonowaniem statku. Pierwszym kapitanem Zawiszy był komandor Bolesław Romanowski, ceniony dowódca okrętów podwodnych z czasów drugiej wojny światowej. Kapitanami Zawiszy byli także między innymi jkżw. Jan Ludwig, który poprowadził w latach 1989 – 1990 rejs dookoła świata, jkżw. Jan Sauer, który dowodził Zawiszą podczas akcji ratunkowej w 1984 roku, w wyniku której Zawisza uratował rozbitków z barku Marquez, wychowawca wielu żeglarzy i marynarzy kżw. Andrzej Drapella, jkżw. Waldemar Mieczkowski, który dwukrotnie opłynął Zawiszą przylądek Horn. 

Nowemu kapitanowi życzymy zawsze przynajmniej stopy wody pod kilem i zawsze tylu powrotów do portu ile było wyjść. 

 
Tagi: Zawisza Czarny
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 maja

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959