TYP: a1

Grecja udostępnia do zwiedzania starożytne wraki

piątek, 17 lipca 2020
Z mediów/Greek Travel Pages

To kolejny powód, żeby w tegoroczne wakacje odwiedzić Grecję! Niebawem zostanie tu otwarte pierwsze podwodne muzeum, a w jego ramach do zwiedzania będzie udostępniony wrak starożytnego statku!

 

O tym, żeby nurkom udostepnić do zwiedzania starożytne wraki mówiono już w Grecji od jakiegoś czasu. Jednak pandemia spowodowała, że sezon turystyczny w Grecji będzie krótszy, a sama branża turystyczna poniosła spore straty. Żeby je odrobić i przyciągnąć turystów, rząd łapie się wielu sposobów – między innymi przyspieszył wydanie zgody na udostepnienie wraków dla zwiedzających, którą greckie ministerstwo Kultury pierwotnie planowało na 2021 rok.      W Grecji niebawem zostanie otwarte pierwsze podwodne muzeum.

Hitem podwodnych parków archeologicznych mają być docelowo cztery wraki a dwa z nich będą udostępniane już tego lata. 3 sierpnia otwarte zostanie podwodne muzeum u wybrzeży Peristery, wyspy w pobliżu Alonissos, w archipelagu Sporad Północnych. Będzie ono prezentować zatopiony u wybrzeży wyspy wrak statku z V wieku p.n.e, oraz jego ładunek składający się z tysięcy amfor wina. Muzeum będzie można zwiedzać podczas nurkowań z przewodnikiem do 2 października.

Wrak statku niedaleko Peristery to najbardziej interesujące odkrycie archeologii podwodnej w Grecji. Został odkryty w 1985 roku w pobliżu zachodniego wybrzeża Peristery na głębokości 28 metrów. Uważa się, że statek towarowy przewożący tysiące amfor z winem z Mendi, i Peparithos - dzisiejszej wyspy Skopelos, zatonął na tym obszarze w 425 r. p.n.e.

Podwodne muzeum będzie działać w ramach projektu pilotażowego na rok 2020. Projekt jest prowadzony przez Ministerstwo Kultury, region Tesalii, oraz gminę Alonissos, w ramach unijnego programu BlueMed.


 

 

Tagi: Grecja, nurkowanie, wrak
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 9 maja

Philippe Jeantot dopływając na "Credit Agricole" do Newport wygrywa I edycję BOC Challenge.
poniedziałek, 9 maja 1983
Z Travemunde do Polski wyruszyły zakupione tam - szkuner sztakslowy "Temida I" pod dowództwem Mariusza Zaruskiego i jol "Temida II" pod dowództwem Jana Kuczyńskiego; cztery lata później "Temida I" uległa rozbiciu w czasie postoju w porcie Władysławowo.
poniedziałek, 9 maja 1932
W Warszawie obradował pierwszy sejmik Polskiego Związku Żeglarskiego z udziałem przedstawicieli czterech klubów; pierwszym prezesem został Antoni Aleksandrowicz.
niedziela, 9 maja 1926
Z Lizbony wyrusza Niezwyciężona Armada - hiszpańska flota z zamiarem najazdu na Anglię.
poniedziałek, 9 maja 1588
W Glasgow urodził się sir Thomas Lipton (zmarł w Londynie 2.10.1931); fascynował się Pucharem Ameryki. Zasłynął z ponad 30. letniej walki o to trofeum na serii jachtów o nazwie "Shamrock".
czwartek, 9 maja 1850