TYP: a1

Czy znaleziono bliźniaka słynnego szwedzkiego Vasy?

wtorek, 12 listopada 2019
Z mediów

Wrak statku pochodzącego z XVII wieku znaleźli na dnie morza szwedzcy archeolodzy. Prawdopodobnie chodzi o bliźniaka słynnego okrętu „Vasa”, który miał wziąć udział w wojnie z Polską ale spektakularnie zatonął zanim jeszcze wyszedł z portu. 

 

O historii szwedzkiego „Vasy” przeczytacie TUTAJ. W ubiegłym tygodniu archeolodzy morscy z Vrak (Muzeum Wraków, oddział szwedzkiego National Maritime and Transport Museum) badali dno morza w pobliżu wyspy Vaxholm. I ku swojemu zdumieniu  znaleźli wrak statku rozmiarem zbliżony do słynnego „Vasy”. Rufa znalezionego okrętu jest zniszczona, ale dziób jest lepiej zachowany i wystaje około 5 m. od dna morza. - Jesteśmy niemal pewni, że natrafiliśmy na wrak okrętu szwedzkiej floty wojennej. Zbudowany jest z solidnych dębowych belek. Grubszych od tych pochodzących z Vasy i wszystkich innych, jakich do tej pory widzieliśmy. To może być, siostrzana jednostka Vasy - powiedział archeolog Patrik Höglund. Niespodziankom nie było końca, bowiem następnego dnia po odkryciu w pewnym oddaleniu od pierwszego wraku znaleziono szczątki następnego.

 

Oczywiście na wnioski jeszcze za wcześnie, ale archeolodzy maja nadzieję, że wrak odkryty przez nich to „Jabłko”, siostrzany statek „Vasy”. Takich „sióstr” było więcej, bo razem z „Jabłkiem” w serii znajdowały się jeszcze „Korona” i „Berło”. Według źródeł historycznych statki wzięły udział w szwedzkim desancie na Pomorze Zachodnie podczas Wojny Trzydziestoletniej i zatopiono je pod Vaxholmem w drugiej połowie XVII w., by uniemożliwić wrogom przejęcie jednostek i dotarcie do Sztokholmu. 
Z okrętu zostały pobrane próbki, które zostaną poddane specjalistycznym badaniom pozwalającym na dokładne ustalenie wieku statku. 

 

Tagi: Vasa, wrak, okręt
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 9 maja

Philippe Jeantot dopływając na "Credit Agricole" do Newport wygrywa I edycję BOC Challenge.
poniedziałek, 9 maja 1983
Z Travemunde do Polski wyruszyły zakupione tam - szkuner sztakslowy "Temida I" pod dowództwem Mariusza Zaruskiego i jol "Temida II" pod dowództwem Jana Kuczyńskiego; cztery lata później "Temida I" uległa rozbiciu w czasie postoju w porcie Władysławowo.
poniedziałek, 9 maja 1932
W Warszawie obradował pierwszy sejmik Polskiego Związku Żeglarskiego z udziałem przedstawicieli czterech klubów; pierwszym prezesem został Antoni Aleksandrowicz.
niedziela, 9 maja 1926
Z Lizbony wyrusza Niezwyciężona Armada - hiszpańska flota z zamiarem najazdu na Anglię.
poniedziałek, 9 maja 1588
W Glasgow urodził się sir Thomas Lipton (zmarł w Londynie 2.10.1931); fascynował się Pucharem Ameryki. Zasłynął z ponad 30. letniej walki o to trofeum na serii jachtów o nazwie "Shamrock".
czwartek, 9 maja 1850