TYP: a1

Syrence znowu się dostało

poniedziałek, 30 września 2024
Hanka Ciężadło

Czy warszawska Syrenka jest… imperialna? Ma jakieś ambicje w kwestii panowania nad światem? Trudno w to uwierzyć – w końcu to tylko pomnik. Tym niemniej to właśnie ona stała się obiektem ataku wandali, którzy na jej cokole postanowili wyrazić swój sprzeciw wobec "wszystkich imperiów".

Magnes na kłopoty

Istnieją pomniki, które mają wyjątkowe zdolności do przyciągania wszelkich nieszczęść. Taka na przykład Statua Wolności mocno obrywa w niemal każdym filmie katastroficznym, którego akcja rozgrywa się w USA, niezależnie od tego, czy chodzi w nim o trzęsienie ziemi, czy o atak kosmitów.

Warszawska Syrenka jest mniej spektakularna i być może z tego powodu scenarzyści jakoś ją omijają – niestety, idioci nie. W marcu tego roku dwa aktywiszcza, chcąc ratować planetę, postanowiły oblać pomnik pomarańczową farbą. Jak to miało działać, tego nie wyjaśniły – ale myślenie nie jest najmocniejszą stroną takich osób, więc nie wymagajmy od nich zbyt wiele.

Tym razem jakiś przeciwnik imperializmu uznał, że najlepiej będzie wyrazić swoje zdanie, bazgrając sprayem po cokole Syrenki. Światowe imperia zapewne będą zdruzgotane i zupełnie zmienią swoją politykę.

Okoliczności zdarzenia

Jak podaje rzecznik Komendy Stołecznej Policji, Rafał Rutkowski, aktu wandalizmu dokonano w minioną niedzielę około 4 rano. Prawdopodobnie w dewastacji pomnika brały udział dwie osoby. Przybyli na miejsce funkcjonariusze dokonali oględzin, a obecnie prowadzą czynności mające doprowadzić do ujęcia sprawców.

Oprócz napisu „Przeciwko wszystkim imperiom” wandale umieścili też literę A w okręgu. Jest to jeden z najbardziej znanych symboli anarchistów. Jak podaje historyk Peter Marshall, taki znak stanowi skrót od maksymy ojca anarchizmu, Pierre-Josepha Proudhona „Anarchia jest porządkiem”.

 

Tagi: syrenka, warszawa, wandal, zniszczenie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 kwietnia

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth mija s/y "Copernicus" pod Kpt. Zygfrydem Perlickim.
czwartek, 25 kwietnia 1974
Z Buenos Aires wyruszył w rejs do Polski s/y "Euros"; w czasie nieprzerwanej żeglugi załoga z Kpt. Henrykiem Jaskułą dopłynęła do Helu w ciągu 90 dni po przebyciu 8276 mil.
środa, 25 kwietnia 1973
Z Cannes (z postojem w Giblartarze) wyruszył w samotny rejs przez Atlantyk Alain Gerbault na "Firecrest"; dotarł do Nowego Jorku po 101 dniach żeglugi.
środa, 25 kwietnia 1923
Nieopodal Wysp Kanaryjskich podczas próby bicia rekordu żeglugi 24-godzinnej wywraca się katamaran "Mediatis Region Aquitaine".
wtorek, 25 kwietnia 2006
Henryk Jaskuła zdobywa patent kapitański.
niedziela, 25 kwietnia 1971
Na skały Hamstone w południowej Anglii wpada "Herzogin Cecile".
sobota, 25 kwietnia 1936