TYP: a1

II bitwa morska pod Finisterre

czwartek, 28 lipca 2011
Weronika Morys
Bitwa rozegrała się 25 października 1747 roku podczas austriackiej wojny sukcesyjnej koło przylądka Finisterre. Stronami w potyczce były: flota brytyjska licząca 14 liniowców (ok. 850 dział) i kilka fregat, dowodzona przez admirała Hawke'a oraz francuska eskadra (8 liniowców, 1 fregata i 1 uzbrojony statek), dowodzona przez admirała Desherbiers de l'Etenduère, ochraniająca konwój składający się z 252 statków.

Brytyjczycy mieli znaczącą przewagę liczebną, jednak Francuzi stawili silny opór, a wysoka jakość ich okrętów umożliwiła w pewnym stopniu wyrównanie szans. Hawke podszedł do Francuzów od strony zawietrznej, inicjując atak z bliskiej odległości. Brytyjczycy stopniowo otaczali i opanowywali w walce abordażowej okręty Francuzów. Hrabia de Vaudreuil na okręcie Intrépide, największym z francuskich liniowców, zawrócił by pomóc swemu admirałowi (na 80-działowym okręcie flagowym Tonnant), co umożliwiło obu okrętom ucieczkę. Pozostałe sześć okrętów francuskich po 7-godzinnej walce zostało zdobytych.

Bitwa zakończyła się klęską Francuzów. Po ich stronie było ponad 800 zabitych i rannych. Francuzi stracili też 6 okrętów, a wielu z nich dostało się do niewoli. Zdecydowane zwycięstwo floty brytyjskiej położyło kres dalszym operacjom francuskim na morzu do końca tej wojny.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 maja

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959