TYP: a1

Zbigniew Kosiorowski "Desant"

sobota, 30 listopada 2013
MZ

W powszechnej wyobraźni powstanie styczniowe kojarzy się z obrazem Gierymskiego „Patrol powstańczy”, z grafikami Andriollego, czy wreszcie z nowelą Żeromskiego - „Rozdziobią nas kruki, wrony”, czy też z tegoż autora „Wierną rzeką”. Inni, oporni w sięganiu po słowo pisane, mogą przywołać z pamięci film Juliusza Machulskiego „Szwadron”. I tak przed oczami przetaczają się sceny batalistyczne, oddziały konnicy, grupki powstańców prowadzących partyzancką wojnę, kucie kos i kobiety żegnające straceńców ruszających w bój. Wszystko to składa się na obecną wizję działań powstańczych, nasyconych patriotyzmem, jednak od początku skazanych na klęskę w starciu z potężnym wrogiem. Wizja, z którą trudno polemizować, zapisana i akceptowana przez pokolenia. 


Ale powstanie styczniowe i marynistyka? A jednak, autor sięgnął do pewnego epizodu z czasów powstania, gdy staraniem emigrantów i emisariuszy, z Londynu wyruszał statek „Ward Jackson” i szkuner „Emilia”, na których pokładach znaleźli się ochotnicy, by nieść pomoc oddziałom generała Sierakowskiego, walczących z Moskalami na Litwie. Statki te wiozły także uzbrojenie, tak potrzebne powstańcom. Mamy tu i grę wywiadów, carskiej ochrany i pruskiej policji, działania dyplomatyczne Anglików, jest Szczecin (Stettin), Paryż, Warszawa i Londyn. Są zdrajcy, tajni współpracownicy i agenci, są też bohaterowie. Więcej zdradzać nie będę, powiem tylko – ciekawa, trzymająca w napięciu opowieść, świetna do czytania na długie jesienne wieczory.


Zbigniew Kosiorowski „Desant”

Wydawca: Zakład Usług Poligraficznych i Wydawniczych, Szczecin 2013

Stron: 300

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 maja

Mateusz Kusznierewicz w La Rochelle zdobył mistrzowstwo Europy w klasie Finn; z początkiem maja awansował na pierwsze miejsce w rankingu Pucharu Świata ISAF.
sobota, 15 maja 2004
Na wodach San Diego, w 5. biegu finału Pucharu Ameryki "Team NZ" sir Petera Blake'a i Russela Couttsa wygrywa z "Young America" Dennisa Connera i Paula Cayarda.
poniedziałek, 15 maja 1995
W Gdańsku zwodowano s/y "Gedania" z przeznaczeniem do odbycia rejsu dookoła obu Ameryk.
czwartek, 15 maja 1975
S/y "Joseph Conrad" z Kpt. Tomaszem Zydlerem wyruszył w rejs, którego celem było okrążenie norweskiej wyspy Jan Mayen (zakończone powodzeniem) i dotarcie do wschodnich wybrzeży Grenlandii (co z powodu lodów okazało się niemożliwe).
poniedziałek, 15 maja 1972
Latarniowiec "Nantucket" tonie po kolizji z "Olympic".
wtorek, 15 maja 1934