TYP: a1

Wielkie podróże, Deborah Patterson

piątek, 20 lipca 2018
Monika Frenkiel

Wielkie odkrycia i wielkie podróże są, umówmy się, przeważnie związane z wodą. Przemierzaniem oceanów czy szukaniem źródeł wielkich rzek. Nawet kiedy ludzkość ruszyła w kosmos, zrobiła to na statkach.

Znacie wielkich odkrywców i słynnych podróżników? Tak, Krzysztof Kolumb. Marco Polo. Magellan, Drake, Shackleton, Cook. I wielu innych – Korpus Odkrywców, Hudson, Darwin i FitzRoy, Lewis i Clark – oni wszyscy pojawiają się na kartkach książki „Wielkie podróże”. Ci znani, a także ci wielcy, ale do tej pory w powszechnych opracowaniach pomijani, z powodu pochodzenia, koloru skóry czy płci. Jak Ibn Battuta z Maroka, Zheng He z Chin, Enrique, niewolnik Magellana, który jako pierwszy opłynął świat. Czy cały zestaw dzielnych kobiet: Gertrude Bell, Maria Sybilla Merian czy Jeanne Baret (która swoją wielką wyprawę badawczą odbyła w męskim przebraniu).

 

„Wielkie podróże” przeznaczone są dla młodego czytelnika ale z całą pewnością i starszy czytelnik znajdzie tu wiele interesujących go rzeczy. Żeglarze na przykład mapy, opisy jednostek, na których przemieszczali się śmiałkowie czy też opisy trudności związanych z nawigacją, niesprzyjającymi wiatrami, prądami i temu podobnymi urokami dawnych morskich podróży. Deborah Patterson, autorka książki, wszystkie historie przedstawia bardziej w formie atlasu, z mnóstwem rysunków, grafik i map, tworząc coś w rodzaju interaktywnej gry z czytelnikiem. Jej celem jest nie tylko opowiedzieć o dawnych podróżnikach, ale i zachęcić młodego odbiorcę do samodzielnego podejmowania ryzyka i odkryć. Bo przecież tyle jeszcze przed nami – nie tylko kosmos i misje kosmiczne, o których wspomina autorka w ostatnim rozdziale. Wiadomo, że głębiny oceanów wciąż kryją przed nami wiele tajemnic...

 

Świetna książka dla małych i dużych odkrywców.

 

Tytuł: Wielkie podróże

Autorka: Deborah Patterson

Dom Wydawniczy Rebis

Tagi: podróże, książka, odkrywcy
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 kwietnia

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth mija s/y "Copernicus" pod Kpt. Zygfrydem Perlickim.
czwartek, 25 kwietnia 1974
Z Buenos Aires wyruszył w rejs do Polski s/y "Euros"; w czasie nieprzerwanej żeglugi załoga z Kpt. Henrykiem Jaskułą dopłynęła do Helu w ciągu 90 dni po przebyciu 8276 mil.
środa, 25 kwietnia 1973
Z Cannes (z postojem w Giblartarze) wyruszył w samotny rejs przez Atlantyk Alain Gerbault na "Firecrest"; dotarł do Nowego Jorku po 101 dniach żeglugi.
środa, 25 kwietnia 1923
Nieopodal Wysp Kanaryjskich podczas próby bicia rekordu żeglugi 24-godzinnej wywraca się katamaran "Mediatis Region Aquitaine".
wtorek, 25 kwietnia 2006
Henryk Jaskuła zdobywa patent kapitański.
niedziela, 25 kwietnia 1971
Na skały Hamstone w południowej Anglii wpada "Herzogin Cecile".
sobota, 25 kwietnia 1936