TYP: a1

"Morze Śródziemne. Porty i największe atrakcje w ich sąsiedztwie"

poniedziałek, 20 lipca 2015
Joanna Szumowska-Pacułt
Na rynku ukazała się nowa pozycja z serii przewodników National Geographic, dotycząca tym razem regionu basenu Morza Śródziemnego, ze szczególnym uwzględnieniem portów i przybrzeżnych atrakcji. Książka skierowana jest do żeglarzy i miłośników południowego klimatu.



Przewodnik podzielony jest na 8 regionów geograficznych, które szczegółowo omawia: Wybrzeże Hiszpanii; Prowansja i Lazurowe Wybrzeże; Riwiera Włoska i Toskania; Rzym i Neapol; Sycylia, Malta, Apulia i Basilicata; Wenecja i Morze Adriatyckie; Ateny i wyspy greckie; Turcja. Znajdziemy w nim przydatne informacje związane z planowaniem podróży, wyborem rejsu. Dowiemy się nieco o mieszkańcach regionu śródziemnomorskiego, o ich stylu życia i wyśmienitej kuchni. Zapoznamy się także z kontekstem kulturowym i historycznym, tego jakże pięknego i zróżnicowanego obszaru basenu Morza Śródziemnego.

Przewodnik ma przejrzysty układ. Zawiera mapy wybrzeży, plany przybrzeżnych portów oraz proponowane trasy spacerowe po większych miastach np. Dubrowniku, Wenecji. Zebrane są w nim najważniejsze zabytki i najciekawsze atrakcje turystyczne dla danego regionu. Nie zabrakło w nim także lokalnych ciekawostek i rad udzielanych przez stałych bywalców. Warto się z nimi zapoznać, ponieważ mogą pomóc w zwiedzaniu, w wyborze restauracji, czy romantycznego miejsca na wieczorną przechadzkę. Interesującą wkładką do każdego rozdziału jest też "Portowe turystyczne ABC", z którego można dowiedzieć się gdzie najlepiej cumować, z jakich miejsc w rejsy wyruszają jednostki wycieczkowe, jak zaplanować zwiedzanie wybrzeża. Pozycja ta jest atrakcyjna wizualnie. W przewodniku znajdziemy nie tylko piękne zdjęcia, ale także charakterystyczne dla National Geographic rysunki przekrojowe zabytków. Zilustrowana jest m.in. Bazylika św. Marka w Wenecji, czy kopuła Brunelleschiego we Florencji. W ostatnim rozdziale umieszczone są praktyczne rady dla podróżujących – lista hoteli w których warto przenocować, adresy dobrych sklepów, godziny otwarcia muzeów. Aby lepiej porozumieć się z lokalnymi mieszkańcami, możemy zajrzeć do mini słownika z najprzydatniejszymi słowami i zwrotami w aż sześciu językach.

Jeżeli planujecie rejs lub wycieczkę w Basenie Morza Śródziemnego, warto zaopatrzyć się w tą pozycję. Przewodnik prezentuje główne porty i największe atrakcje w ich sąsiedztwie w sposób rzetelny i szczegółowy. Z pewnością będzie pomocy do zaplanowania morskiej eskapady. Co więcej, podczas pakowania oszczędzimy cenne miejsce w walizkach, jeśli zamiast kilku przewodników spakujemy ten jeden.

"Morze Śródziemne. Porty i największe atrakcje w ich sąsiedztwie"
Wydawnictwo Burda Książki
Stron: 320
Cena: 44,90 zł

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 kwietnia

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth mija s/y "Copernicus" pod Kpt. Zygfrydem Perlickim.
czwartek, 25 kwietnia 1974
Z Buenos Aires wyruszył w rejs do Polski s/y "Euros"; w czasie nieprzerwanej żeglugi załoga z Kpt. Henrykiem Jaskułą dopłynęła do Helu w ciągu 90 dni po przebyciu 8276 mil.
środa, 25 kwietnia 1973
Z Cannes (z postojem w Giblartarze) wyruszył w samotny rejs przez Atlantyk Alain Gerbault na "Firecrest"; dotarł do Nowego Jorku po 101 dniach żeglugi.
środa, 25 kwietnia 1923
Nieopodal Wysp Kanaryjskich podczas próby bicia rekordu żeglugi 24-godzinnej wywraca się katamaran "Mediatis Region Aquitaine".
wtorek, 25 kwietnia 2006
Henryk Jaskuła zdobywa patent kapitański.
niedziela, 25 kwietnia 1971
Na skały Hamstone w południowej Anglii wpada "Herzogin Cecile".
sobota, 25 kwietnia 1936