Karaiby dla żeglarzy – poradnik subiektywny

środa, 29 sierpnia 2012
MZ

Nieuchronnie zbliża się ten czas, gdy przestajemy myśleć o rejsach na wodach, które stają się coraz chłodniejsze. Remedium na jesienny i zimowy stres stają się marzenia o gorących, słonecznych wyspach.

Nie da się ukryć, że mimo zatrważających wieści o nadciągającym kryzysie, recesji i innych plagach, wielu żeglarzy w pogoni za słońcem kieruje się w stronę Karaibów. Wprawdzie taka wyprawa wiąże się z większymi kosztami – trzeba bowiem tam dotrzeć – ale w zamian uszczerbku na finansach na pewien czas zapomnimy o słotach, lodowatym wichrze, stertach brudnego śniegu, bryi pokrywającej chodniki – wszystkich tych ohydach tak uprzykrzających życie. Najlepszy bowiem czas na „karaibską przygodę” to okres między końcem października a początkiem kwietnia. Rozsądny żeglarz – a przecież tylko tacy są – przed rejsem będzie chciał zebrać sporo informacji o akwenie, na który się wybiera.

Taką pomocą może być książka Piotra Kowalskiego „Karaiby dla żeglarzy – poradnik subiektywny”. Autor słusznie zaznaczył, że nie jest to przewodnik, lecz poradnik, choć czytelnik znajdzie w nim sporo „przewodnickich” treści. Jednak nacisk położony został na informacje ważne dla wybierających się w tamte okolice, a są to przede wszystkim ceny, regulacje prawne, dostępność usług. Opisane zostały poszczególne wyspy od St. Martin po Tobago i Barbados – co cenne, wraz z uwagami nautycznymi, mariny, porty, kotwicowiska i boje cumownicze. Na koniec znajdziemy tu też dziewięć propozycji tras oraz listę prowiantową z tłumaczeniem na język francuski. Jeśli planujemy rejs na Karaibach, to warto sięgnąć po tę książeczkę.

Piotr Kowalski „Karaiby dla żeglarzy – poradnik subiektywny”

Wydawnictwo charter.pl

Bielsko-Biała

stron: 112

cena: 55 zł.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 9 maja

Philippe Jeantot dopływając na "Credit Agricole" do Newport wygrywa I edycję BOC Challenge.
poniedziałek, 9 maja 1983
Z Travemunde do Polski wyruszyły zakupione tam - szkuner sztakslowy "Temida I" pod dowództwem Mariusza Zaruskiego i jol "Temida II" pod dowództwem Jana Kuczyńskiego; cztery lata później "Temida I" uległa rozbiciu w czasie postoju w porcie Władysławowo.
poniedziałek, 9 maja 1932
W Warszawie obradował pierwszy sejmik Polskiego Związku Żeglarskiego z udziałem przedstawicieli czterech klubów; pierwszym prezesem został Antoni Aleksandrowicz.
niedziela, 9 maja 1926
Z Lizbony wyrusza Niezwyciężona Armada - hiszpańska flota z zamiarem najazdu na Anglię.
poniedziałek, 9 maja 1588
W Glasgow urodził się sir Thomas Lipton (zmarł w Londynie 2.10.1931); fascynował się Pucharem Ameryki. Zasłynął z ponad 30. letniej walki o to trofeum na serii jachtów o nazwie "Shamrock".
czwartek, 9 maja 1850