TYP: a1

Herman Melville "Biały Kubrak"

sobota, 5 października 2013
MZ

Gdy pada nazwisko Herman Melville, to skojarzenie jest jedno - „Moby Dick”. I słusznie, ta metaforyczna powieść o wyprawie przeciw białemu wielorybowi na stałe weszła do kanonu światowej literatury. Polowanie na Moby Dicka stało się poetyckim symbolem tragicznej walki człowieka ze złem. 


Ale przecież to nie jedyny tytuł w dorobku pisarza. Większość z nich dzieje się na morzach i oceanach, bowiem Melville to nie tylko pisarz, ale i marynarz. Służył na wielorybnikach, odwiedził wyspy Pacyfiku. Plonem tych doświadczeń były powieści „Tajpi”, „Omoo” i „Mardi”. „Biały Kubrak” to efekt służby na fregacie wojennej Stanów Zjednoczonych. Jej akcja rozpoczyna się tuż przed podniesieniem kotwicy w jednym z portów na Pacyfiku, kiedy to okręt, na który zaciągnął się autor jako prosty marynarz, wyrusza w drogę powrotną do kraju. Podróż przebiega wokół przylądka Horn.


Ale to nie zwykła relacja z podróży, to z jednej strony uogólniony obraz życia w marynarce wojennej z soczystymi postaciami marynarzy i oficerów, z drugiej fikcja literacka, w której służba na okręcie staje się metaforą świata. Od razu uwaga – to nie lekka powieść przygodowa - to rzecz, której lektura sprawia trochę trudności i wymaga czytelniczego przygotowania. Ale warto się przemóc. I jeszcze jedno, jeśli zachęciłem kogoś do sięgnięcia po ten tytuł, to muszę poinformować, że po raz kolejny piszę o książce, której szukać należy w antykwariatach.

 


Herman Melville „Biały Kubrak – czyli świat okrętu wojennego”

Wydawnictwo Morskie Gdańsk 1974

Wydanie I

stron: 484

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 9 maja

Philippe Jeantot dopływając na "Credit Agricole" do Newport wygrywa I edycję BOC Challenge.
poniedziałek, 9 maja 1983
Z Travemunde do Polski wyruszyły zakupione tam - szkuner sztakslowy "Temida I" pod dowództwem Mariusza Zaruskiego i jol "Temida II" pod dowództwem Jana Kuczyńskiego; cztery lata później "Temida I" uległa rozbiciu w czasie postoju w porcie Władysławowo.
poniedziałek, 9 maja 1932
W Warszawie obradował pierwszy sejmik Polskiego Związku Żeglarskiego z udziałem przedstawicieli czterech klubów; pierwszym prezesem został Antoni Aleksandrowicz.
niedziela, 9 maja 1926
Z Lizbony wyrusza Niezwyciężona Armada - hiszpańska flota z zamiarem najazdu na Anglię.
poniedziałek, 9 maja 1588
W Glasgow urodził się sir Thomas Lipton (zmarł w Londynie 2.10.1931); fascynował się Pucharem Ameryki. Zasłynął z ponad 30. letniej walki o to trofeum na serii jachtów o nazwie "Shamrock".
czwartek, 9 maja 1850