TYP: a1

Henryk Mąka "Nasi w tropikach"

sobota, 15 marca 2014
MZ

Ponoć nie ma na kuli ziemskiej takiego miejsca, w którym nie spotkałoby się naszego rodaka. I nie chodzi tu o osobników, których znakiem rozpoznawczym są białe skarpetki wkładane do sandałów, tupet, nieco bełkotliwa mowa, rumiane oblicze tryskające samozadowoleniem oraz malujące się na nim poczucie wyższości nad tubylcami.


Nie! Nie mówimy tu o produkcie masowej turystyki, jeno o postaciach, które na trwale wpisały się w historię krajów, w których przyszło im żyć. Henryk Mąka, publicysta, pisarz i podróżnik właśnie takich ludzi uczynił bohaterami swojej książki. Jest ona plonem kilkudziesięciu rejsów statkami do odległych zakątków świata, wielu lotów międzykontynentalnymi samolotami, odwiedzinami ponad stu krajów, by wszędzie tam odszukiwać polskie ślady. Powstała w ten sposób ciekawa podróżnicza opowieść o fascynujących osobach i egzotycznych krajach. Razem z autorem podróżujemy do Tajlandii, Singapuru, Japonii, Nowej Zelandii, odwiedzamy Filipiny, Tahiti – wymieniać można by długo. Każde z tych odwiedzin zamienia się w osobną pasjonującą narrację o miejscach i ludziach. Przyznać trzeba, że autor opowiadać potrafi – o czym się już wcześniej przekonaliśmy, prezentując w tej rubryce kilka jego wcześniejszych książek. Zatem i tę z czystym sumieniem polecamy.

 

 


Henryk Mąka „Nasi w tropikach”

Wydawnictwo Bellona 2013

stron: 303

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 maja

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959