TYP: a1

„Bezgłośna formacja” William C. Chambliss

środa, 26 grudnia 2012
MZ

Nie ulega wątpliwości, że gdy pojawi się temat II Wojny Światowej i floty podwodnej, to pierwszym tytułem jaki przyjdzie większości do głowy będzie „Okręt” Buchheima i ewentualnie inny marynistyczny klasyk „Okrutne morze” Monsarrata. Pierwsza książka opisuje grozę służby na niemieckim U-boocie, druga na angielskiej korwecie ochraniającej alianckie konwoje.

Obie te kanoniczne pozycje spowodowały, że z naszego pola widzenia zniknęły inne niż atlantycki teatry działań podwodnych. „Bezgłośna formacja” znakomicie poszerza naszą wiedzę o II Wojnie Światowej na morzu, poświęcona jest bowiem działaniom amerykańskich podwodniaków na Pacyfiku w starciu z japońską flotą. To sześć arcyciekawych historii okrętów podwodnych i ich załóg. Autor zebrał relacje świadków, dzięki czemu opowieść zyskała na autentyczności, stając się jednocześnie ważkim historycznym dokumentem. Mamy tu też to, co w tego typu lekturze cenimy najbardziej – dramatyczne sytuacje, zaskakujące zwroty akcji, heroizm, bohaterstwo i odwagę. Jest to rzeczywiście, jak we wstępie wspomina wydawca, hołd złożony amerykańskim podwodniakom, formacji, która walnie przyczyniła się do zwycięstwa nad Cesarską Marynarką Wojenną.



William C. Chambliss „Bezgłośna formacja”

Wydawnictwo FINNA 2012

Seria z kotwiczką”

Stron: 208

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 maja

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959