TYP: a1

Bałtyk. Historie zza parawanu

piątek, 7 grudnia 2018
Monika Frenkiel

Bałtyk. Nasze kochane morze. Choć mówimy, że zimne, to jednak nasze, prawda? I w czasach, kiedy z łatwością przekraczamy granice i możemy zwiedzać obce wybrzeża, od czasu do czasu pcha nas nad to nasze. A Aleksandra Arendt zebrała w swojej książce takie historie, że otworzymy oczy ze zdumienia.

Czy wiecie na przykład, że w Sopocie funkcjonowała stocznia narciarska, a nawet urządzano tam zawody? Gdzie tak naprawdę podziały się plażowe kosze i jak wygląda wojna na parawany? Kto wybudował Jastrzębią górę i windę, która ze szczytu klifu woziła plażowiczów wprost na piasek? Na czym polegała praca „oficera rozrywkowego” na Batorym?

 

Oczywiście, są tam też takie opowieści, o których słyszeliśmy. O słynnym zabytkowym kościele w Trzęsaczu, stopniowo zabieranym przez morze. Albo o polskiej Atlantydzie, czyli zatopionej Wenedzie. Zwiedzaliśmy pewnie jakąś latarnię morską, może śpiewaliśmy słynną piosenkę o golasach w Chałupach – wszystko to ubrała autorka w smaczne „mięso”. Sięga do legend, dokumentów, rozmawia z mieszkańcami, przegląda archiwa i dawne zdjęcia – wszystko po to, żeby szczegółowo nam przybliżyć dane miejsca. Interesują ją dawne gazetowe archiwa i miejscowe plotki o skarbach, znaleziska archeologiczne. A także wszelkiego rodzaju smaczki – jak ten, jak Tomasz Raczek, który zawsze chciał być marynarzem, spełnił swoje marzenie i zamustrował się na słynnego Batorego w charakterze oficera rozrywkowego.

 

W książce pełno jest rzeczy ciekawych, niezwykłych, zabawnych, interesujących. Całość trochę retro - może przez stare, czarno-białe zdjęcia, a może przez snujący się między kartkami klimat peerelu? Historyjki są krótkie, skoncentrowane wokół miejsc, przeplatane rozmaitymi ciekawostkami. Ot, takie, żeby sobie niespiesznie poczytać, leżąc w jakimś wygodnym grajdołku.

 

Nie tylko dla miłośników Bałtyku.

 

Tytuł: Bałtyk. Historie zza parawanu

Autor: Aleksandra Arendt

Wydawnictwo Poznańskie

Tagi: Aleksandra Arendt, Bałtyk, Wydawnictwo Poznańskie, recenzja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 kwietnia

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth mija s/y "Copernicus" pod Kpt. Zygfrydem Perlickim.
czwartek, 25 kwietnia 1974
Z Buenos Aires wyruszył w rejs do Polski s/y "Euros"; w czasie nieprzerwanej żeglugi załoga z Kpt. Henrykiem Jaskułą dopłynęła do Helu w ciągu 90 dni po przebyciu 8276 mil.
środa, 25 kwietnia 1973
Z Cannes (z postojem w Giblartarze) wyruszył w samotny rejs przez Atlantyk Alain Gerbault na "Firecrest"; dotarł do Nowego Jorku po 101 dniach żeglugi.
środa, 25 kwietnia 1923
Nieopodal Wysp Kanaryjskich podczas próby bicia rekordu żeglugi 24-godzinnej wywraca się katamaran "Mediatis Region Aquitaine".
wtorek, 25 kwietnia 2006
Henryk Jaskuła zdobywa patent kapitański.
niedziela, 25 kwietnia 1971
Na skały Hamstone w południowej Anglii wpada "Herzogin Cecile".
sobota, 25 kwietnia 1936