TYP: a1

Rekin na Bałtyku

czwartek, 15 września 2022
Hanka Ciężadło

Dlaczego „na”, a nie „w”? Od razu wyjaśniamy, że to nie pomyłka – chodzi bowiem o manewry Rekin-22, które rozpoczną się na naszym morzu już w najbliższy piątek. Weźmie w nich udział niemal 20 jednostek z państw bałtyckich, w tym również z Polski.

Będzie się działo

Ćwiczenia będą przeprowadzane na wodach terytorialnych oraz międzynarodowych. Włączą się do nich jednostki z Litwy, Łotwy, Estonii i oczywiście Polski. Jak informuje rzecznik prasowy Centrum Operacji Morskich-Dowództwo Komponentu Morskiego kmdr ppor. Piotr Dulas, w manewrach uczestniczyć będzie 3 Flotylla Okrętów, 8 Flotylla Obrony Wybrzeża i Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Na tym jednak nie koniec. Działania prowadzone na wodzie będą bowiem wspierane z powietrza przez śmigłowce oraz samoloty Sił Powietrznych. Ponadto w ćwiczeniach udział wezmą dywizjony przeciwlotnicze, Wojska Specjalne, saperzy, Morska Jednostka Rakietowa, 6 Ośrodek Radioelektroniczny oraz Batalion Dowodzenia MW.

Po co nam to?

Trudno udawać, że jesteśmy morską potęgą. W połączeniu z innymi państwami bałtyckimi oraz siłami NATO możemy jednak stanowić zgrany zespół, który będzie skutecznie bronił interesów Polski, a przede wszystkim naszego bezpieczeństwa na Bałtyku.

Zasadniczym celem manewrów Rekin-22 ma być obrona bałtyckich szlaków żeglugowych, zapewnienie swobodnego przepływu towarów do państw sojuszu oraz niedopuszczenie do blokady kraju od strony morza. Jak podkreśla ppor. Dulas, w obecnej sytuacji, gdy transport morski ma ogromne znaczenie dla gospodarki, zabezpieczenie łańcucha dostaw i niezakłóconej wymiany handlowej droga morską to priorytet zarówno w Europie, jak i na świecie.

Taki układ

Wszyscy wiemy, kto ma dostęp do wód Bałtyku: tak się składa, że nie są to sami przyjaciele. Nawiasem mówiąc Obwód Kaliningradzki, mimo skromnych rozmiarów, uznawany jest za najsilniej zmilitaryzowany obszar Rosji. Krótko mówiąc, należy być przygotowanym na różne scenariusze.

Ćwiczenia Rekin-22 mają ułatwić zaangażowanym w nie państwom przeciwdziałanie atakom ze strony okrętów (również podwodnych), a także napaściom z powietrza. Jak informuje ppor. Dulas, w ramach manewrów przeprowadzone zostaną też działania antyterrorystyczne, antypirackie, przeciwminowe, jak również operacje humanitarne i stabilizacyjne.

Tagi: Bałtyk, manewry, Rekin-22, ćwiczenia, obrona
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 maja

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959