TYP: a1

Eksplozja Nord Stream a podmorskie kable

czwartek, 6 października 2022
Hanka Ciężadło

Dno Bałtyku to dość intensywnie użytkowane miejsce. Oprócz gazociągów, które mają zwyczaj wybuchać w niewyjaśnionych okolicznościach, przebiegają nim również kable. Jeden z nich, łączący Polskę ze Szwecją, znajduje się 500 metrów od punktu, w którym nastąpiła eksplozja Nord Stream.

SwePol Link

Pomiędzy miejscowością Wierzbięcin (okolice Słupska) a szwedzkim półwyspem Stärnö przebiega podwodna linia kablowa wysokiego napięcia. Całość nazywa się SwePol Link i służy do przesyłu prądu stałego.

Linia została oddana do użytku w 2000 roku i od tego czasu zanotowano 11 przypadków wystąpienia awarii. Ich przyczyny były różne – czasem ktoś zahaczył kotwicą, kiedy indziej kabel naruszyła sieć rybacka, a w jeszcze innych przypadkach powodem kłopotów były zakłócenia sieci elektroenergetycznej. Czy zatem eksplozja rosyjsko-niemieckiego gazociągu, do jakiej doszło 500 m od instalacji, mogła mieć na nią jakiś wpływ? Jak najbardziej.

Wątpliwości Szwedów

Gdyby kabel działał i po eksplozji przestał działać, byłoby jasne, że doszło do uszkodzenia. W momencie wybuchu SwePol Link był jednak wyłączony w związku z planowym przeglądem. Mimo to eksplozja mogła w jakiś sposób naruszyć lub uszkodzić linię. Svenska Kraftnat — szwedzki operator sieci energetycznej — postanowił to sprawdzić.

W tym celu wykonano testy izolacji oraz tzw. badanie TDR (time domain reflectometry). O dziwo okazało się, że wszystko jest w najlepszym porządku. "Wyniki przeprowadzonych pomiarów testowych wskazują, że kabel jest całkowicie nienaruszony. Może więc zostać oddany do użytku 9 października, po zakończeniu planowej konserwacji", czytamy w oświadczeniu Svenska Kraftnat.

SwePol Link służy do wzajemnego przesyłania prądu pomiędzy Polską a Szwecją w wypadku, gdyby w którymś z tych krajów doszło do niedoborów energii. Coś takiego może się zdarzyć w dowolnym momencie, a szczególnie w obecnych niespokojnych czasach. Wygląda więc na to, że mieliśmy ogromne szczęście.

 

Tagi: Bałtyk, energetyka, Nord Stream, kabel, wybuch
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 29 czerwca

Wystartował ze Świnoujścia s/y "Asterias" pod dowództwem Kapitana Aleksandra Lipińskiego w rejs dookoła świata na trasie Świnoujście, Bermudy, Kanał Panamski, Tahiti, Australia, Mauritius, Kapsztad, Świnoujście.
wtorek, 29 czerwca 1976
W kolejnych regatach Bermudy-Europa z metą w hiszpańskim porcie Bayona wziął udział "Dar Szczecina" z Kapitanem Jerzym Kraszewskim.
czwartek, 29 czerwca 1972
Z Helu wyruszył s/y "Freya" z Kpt. Dariuszem Boguckim; żeglarze dotarli do portu Godthab na Grenlandii i powrócili do kraju 19 września.
niedziela, 29 czerwca 1969
Wyruszył w pierwszy rejs 300-tonowy flagowy statek szkolny ZHP "Zawisza Czarny" pod Kapitanem Mariuszem Zaruskim; trasa wiodła z Gdyni do Kopenhagi, Londynu, Antwerpii, Amsterdamu i z powrotem do Gdyni.
sobota, 29 czerwca 1935
W Greenock wodowany został herbaciany kliper "Ariel", m.in. uczestnik regat kliprów w 1866 r., w których startowały trzy najsłynniejsze klipry "Teaping", "Ariel", "Serica"; trasę z Fu-czou do Londynu pokonały w 99 dni; zwyciężył "Teaping" z przewagą 12 mi
czwartek, 29 czerwca 1865