TYP: a1

15 sierpnia odbędzie się parada morska w Helu. Dziękujemy za Waszą służbę!

środa, 16 lipca 2025
Hanka Ciężadło

Święto Wojska Polskiego będzie obchodzone już 105. raz – fakt, że tym razem uświetni je parada morska, ma szczególne znaczenie. Ministerstwo Obrony Narodowej pragnie w ten sposób podkreślić, jakie znaczenie ma Bałtyk dla naszej obronności – a jak wiemy, ostatnimi czasy sporo się tam dzieje.

Dlaczego akurat teraz?

Jak czytamy na stronie MON, 15 sierpnia odbędą się uroczystości, w czasie których „zobaczymy na lądzie i w powietrzu setki sztuk najnowocześniejszego sprzętu wojskowego, dziesiątki okrętów na wodzie oraz tysiące żołnierzy wszystkich rodzajów polskich sił zbrojnych.”

Oczywiście nie oznacza to, że obchody święta znikną z Warszawy – impreza będzie przebiegać dwutorowo, w Helu i w warszawskiej Cytadeli. Całość będzie można oglądać za pośrednictwem telewizji oraz internetu. 

Warto podkreślić, że jest to pierwszy raz w historii obchodów tego święta (ustanowionego w 1992 roku), gdy uroczystość zostanie uświetniona paradą na morzu. Zdaniem komentatorów, MON chce w ten sposób podkreślić rolę marynarki wojennej oraz jej współpracy na Bałtyku z zagranicznymi sojusznikami.

O co chodzi z Cudem nad Wisłą?

Data Święta Wojska Polskiego nie jest przypadkowa – 15 sierpnia 1920 roku miała miejsce jedna najważniejszych bitew wojny polsko-bolszewickiej. Wygraliśmy ją – a tak naprawdę wygrała cała Europa, bo Polska powstrzymała wtedy radosny pochód Armii Czerwonej na zachód.

Wydarzenie zostało nazwane cudem – i trzeba pamiętać, że to określenie ma wiele odcieni. Był to cud w wymiarze religijnym – 15 sierpnia przypada święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, po bitwie pojawiły się relacje o objawieniach (również wśród rosyjskich jeńców). Cud militarny – polska armia słabsza, rozbita i mniej doświadczona pokonała znacznie silniejszych Rosjan, niczym Dawid Goliata. Cud jako sarkazm – polskie społeczeństwo było wówczas bardzo spolaryzowane (niesłychane, prawda?) i polityczni przeciwnicy Piłsudskiego używali określenia „cud” w znaczeniu ironicznym.  

Tagi: MON, parada, Hel, 15 sierpnia, święto, Cud nad Wisłą
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872