TYP: a1

Zgłaszajcie najlepsze żeglarskie projekty dla studentów

wtorek, 4 kwietnia 2017
Informacja prasowa/Jędrzej Szerle

Organizatorzy ogólnopolskiego konkursu Wychowanie Morskie Studentów ogłosili trzecią edycję wydarzenia. O nagrodę Czerwonej Róży Wiatrów rywalizowały będą najlepsze projekty służące upowszechnianiu idei wychowania morskiego w środowiskach akademickich.

[t][/t] [s] Fot. Invest Studio[/s]

Konkurs został stworzony z inicjatywy Samorządu Studentów Politechniki Gdańskiej, Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Gdańskiej oraz Stowarzyszenia Czerwonej Róży i ma na celu nagrodzenie i promocję projektów, które przysłużyły się wychowaniu morskiemu.

- Wychowanie morskie studentów trzeba oprzeć o kształtowanie ich emocjonalnego stosunku do morza, jako atrakcyjnej przestrzeni aktywności zawodowej i rekreacyjnej - tłumaczy kapitan Jacek Jettmar, współtwórca konkursu. - Nasza tradycja narodowa nie jest niestety morska, dlatego stale trzeba „oswajać morze” i to w atrakcyjnych formach.

 

Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2015 roku. Spośród trzynastu zgłoszonych projektów jury nagrodziło grupę uczelni, z Politechniką Warszawską na czele, za organizację konferencji naukowych na pokładzie żaglowca „Pogoria”. Rok później pierwsze miejsce przypadło żeglarzowi Krzysztofowi Paulowi, który stworzył akademicką szkołę żeglarstwa regatowego.

W tym roku do dotychczasowych partnerów konkursu dołączyli - Pomorski Związek Żeglarski jako główny organizator, Narodowe Muzeum Morskie oraz Liga Morska i Rzeczna.

Konkurs skierowany jest do organizacji studenckich, kół naukowych, stowarzyszeń absolwentów, klubów akademickich i środowiskowych oraz osób indywidualnych - studentów, absolwentów oraz pracowników uczelni. Zgłaszać można projekty zgodne z ideą konkursu, m.in. imprezy promujące kulturę morską, rejsy i wyprawy żeglarskie oraz wioślarskie, konferencje i seminaria naukowe.

Nagrodą główną jest statuetka „Czerwona Róża Wiatrów” oraz nagrody pieniężne ufundowane przez sponsorów (w ubiegłym roku zwycięzca otrzymał 10 000 zł, a wyróżnieni po 4000 zł). Wszyscy nominowani otrzymają także pamiątkowe dyplomy.

 

Organizatorzy czekają na zgłoszenia do 8 maja.

Zawiadomienie o konkursie

Formularz zgłoszeniowy

Regulamin konkursu

 

 

Tagi: konkurs, edukacja morska, Czerwona Róża Wiatrów
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 maja

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959