TYP: a1

V Międzynarodowy Festiwal Morza "Nad Kanałem"

poniedziałek, 13 października 2014
Informacja prasowa
To już piąta edycja festiwalu tradycyjnej muzyki morza (w tym szant), piosenki żeglarskiej i folku w Gliwicach. Festiwal Morza „Nad Kanałem” (od 3 edycji już międzynarodowy) jest tym, który specjalizuje się w prezentacji zespołów mających w repertuarze głównie tradycyjne pieśni mórz i dawnych pokładów. Otwarta formuła programu, gdzie wykonawcy poza własnymi koncertami, łączą się też na scenie by zaśpiewać, zagrać wspólnie, stawia tę imprezę w gronie wyjątkowych.

Baner

Ale organizatorzy: Stowarzyszenie GTW, Fundacja FOLK24 i zespół Sąsiedzi, wypracowali też własne pomysły.

„Nad Kanałem” to jedyny festiwal, na którym artyści wspólnie nie tylko kończą koncerty tradycyjnym „All hands”, ale też je rozpoczynają odpowiednią „pieśnią”. To jedyny festiwal, na którym od drugiej edycji na otwarcie dzieje się coś niezwykłego, niespotykanego. A to lokalne grupy z pochodniami śpiewają pieśń z repertuaru Czesława Niemena, a to na scenie wybrzmiewa aż pięć concertin!

W tym roku z pewnością też będzie ciekawie. Po raz pierwszy festiwal potrwa trzy dni.

Dzień pierwszy

Na inaugurację imprezy, w piątkowy wieczór szanty i pieśni morza zabrzmią na gliwickim Rynku, gdzie odbędzie się żeglarski „All hands” - czyli wspólne zespołów i widzów śpiewanie szant. Zaraz potem w pobliskiej Stacji Artystycznej Rynek odbędzie się projekcja cudownego filmu „Optimista”. Nowością będzie koncert folkowy. W klubie 4Art do północy zagra zespół muzyki irlandzkiej Duan.

Dzień drugi

Koncert główny znów będzie międzynarodowy. Tym razem zaproszono reprezentantów Anglii - mistrza nad mistrze - Jima Mageeana i młodą krew Albionu - The Young’Uns. Pojawią się na „Nad Kanałem” także polscy mistrzowie - Marek Szurawski i Ryszard Muzaj (członkowie legendarnych Starych Dzwonów), z premierowym programem z przygotowywanej właśnie płyty. Będzie gwiazda młodego pokolenia - Banana Boat i reprezentacja najmłodszych (co roku festiwal promuje tych, którzy zaczynają dopiero przygodę z muzyką morza) - gliwicka, żeńska grupa Wbrew Pozorom. No i oczywiście gospodarze - Sąsiedzi - którzy także szykują nowości. Gościem specjalnym festiwalu będzie członek legendarnych Czterech Refów, założyciel i lider grupy North Wind - Jerzy Ozaist.

Jak zwykle można się spodziewać niespodzianek, występów wykraczających poza festiwalowe ramy. Wieczór tradycyjnie zakończy wspólne śpiewanie i muzykowanie w festiwalowej tawernie, której rolę będzie pełnił klub Spirala.

Dzień trzeci

Kolejna nowość w programie festiwalu to specjalny koncert dla dzieci - niedzielny poranek z żeglarską pieśnią uświetni zespół Flash Creep. Podobnie jak rok temu będzie spotkanie ze slajdami, o rejsach wokół Przylądka Horn opowie Tomasz Szewczyk. Festiwal zakończy niedzielny koncert współczesnej piosenki żeglarskiej w wykonaniu Flach Creep oraz Henryka „Szkota” Czekały ze Szkocką Trupą.

Program ramowy

Piątek, 24.10.2014

godz. 19:00 - All Hands - Rynek
godz. 19:30 - „Optimista”, projekcja filmu - SAR
godz. 21:00 - Duan - koncert folkowy - klub 4Art

Sobota, 25.10.2014

godz. 17:30 - Koncert główny „Wczoraj i dziś” - CKS Mrowisko
godz. 22:30 - All hands - klub Spirala

Niedziela, 26.10.2014

godz. 10:30 - Koncert dla dzieci: Flash Creep - CKS Mrowisko
godz. 16:00 - Pokaz slajdów: Tomasz Szewczyk - SAR
godz: 17:30 - Koncert piosenki żeglarskiej: Flash Creep, Szkocka Trupa - SAR

Szczegóły i bilety na www.nadkanalem.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 maja

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959