TYP: a1

PoZŻ przyzna nagrody za żeglarskie osiągnięcia roku i 50-lecia

poniedziałek, 11 stycznia 2016
Informacja prasowa

Pomorska Gala Żeglarska corocznie podsumowuje osiągnięcia pomorskiego żeglarstwa. W trakcie uroczystości przyznawane są „Kryształowe Żagle” - nagrody Pomorskiego Związku Żeglarskiego (PoZŻ) za największe osiągnięcia w żeglarstwie pomorskim. W tym roku, z okazji obchodzonego 50-lecia PoZŻ, przyznane będą również wyróżnienia za całe pół wieku działalności związku. Zwycięzców we wszystkich kategoriach poznamy podczas uroczystości, która odbędzie się 16 stycznia w Teatrze Muzycznym w Gdyni.



Spośród nadesłanych wniosków, które w tym roku zgłaszać mogli wszyscy chętni, Kapituła zdecydowała się nominować do Nagrody Kryształowego Żagla 2015 w kategoriach:
  • Pomorski Żeglarz Roku 2015 – Pawła Tarnowskiego (SKŻ Ergo Hestia Sopot) – za m. in. pierwsze miejsce w ME klasy RS:X, Piotra Myszkę (AZS AWFiS Gdańsk) – za m. in. wywalczenie kwalifikacji olimpijskiej na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro i załogę Łukasz Przybytek/Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) – za m. in. wywalczenie kwalifikacji olimpijskiej na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro.
  • Pomorska Żeglarka Roku 2015 – Małgorzatę Białecką (SKŻ Ergo Hestia Sopot) – za m. in. wywalczenie kwalifikacji olimpijskiej na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro, Magdalenę Kwaśną ( ChKŻ) – za m. in. zajmowanie czołowych miejsc na międzynarodowych regatach juniorów w klasie Laser Radial i Irminę Mrózek-Gliszczyńską (ChKŻ) – za m. in. wywalczenie kwalifikacji olimpijskiej na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro. 
  • Pomorski Żeglarski Trener Roku – Seweryna Kosznika (SKŻ Ergo Hestia Sopot) – za m. in. trenowanie z sukcesami żeglarzy w klasie Techno 293, Karola Jączkowskiego (ChKŻ) – za m. in. trenowanie z sukcesami zawodników w klasie Optimist i Pawła Soleckiego (UKS Navigo Sopot) – za m. in. trenowanie zawodników Catamaran Youth Team Poland.
  • Pomorski Żeglarski Talent Roku 2015 – Patryka Kosmalskiego (ChKŻ) – za m. in. sukcesy w klasie Optimist, Lidię Sulikowską (SKŻ Ergo Hestia Sopot) – za m. in. sukcesy w klasie Techno 293, Natalię Kuczys (MKŻ Arka Gdynia) – za m. in. sukcesy w klasie O’pen Bic i Optimist, Annę Januszewską (Yacht Klub Stal Gdynia) – za m. in. sukcesy w klasie Optimist, załogę Tymoteusz Cierzan/Oskar Niemira (UKS Navigo Sopot) – za m. in sukcesy w klasie Hobie Cat.

Z okazji jubileuszu 50-lecia PoZŻ, obchodzonego w tym roku, Kapituła przyznała również specjalne tytuły 50-lecia PoZŻ w kategoriach: Pomorski Żeglarz 50-lecia, Pomorska Żeglarka 50-lecia, Pomorski Trener 50-lecia, Pomorski Konstruktor Jachtów 50-lecia, Pomorski Szkoleniowiec 50-lecia, Pomorskie Żeglarskie Wydarzenie 50-lecia, Pomorski Rejs 50-lecia, Pomorski Żeglarski Klub 50-lecia, Pomorski Organizator Żeglarstwa 50-lecia, Pomorski Popularyzator Żeglarstwa 50-lecia dla tych, którzy szczególnie zasłużyli się dla pomorskiego żeglarstwa w ostatnim półwieczu.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 maja

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959