TYP: a1

Piotr Kuźniar odebrał Nagrodę im. Wiktorowicza

poniedziałek, 7 marca 2016
Informacja prasowa
Kapitan Piotr Kuźniar w niedzielę, 6 stycznia odebrał Nagrodę im. Kapitana Leszka Wiktorowicza – wybitnego człowieka morza, budowniczego i wieloletniego komendanta „Daru Młodzieży”, wychowawcy wielu pokoleń polskich marynarzy. Zygmunt Choreń, konstruktor jachtowy, projektant największych żaglowców świata, w tym „Daru Młodzieży”, otrzymał Nagrodę Specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza.


Fot. Press club


Kapitan Piotr Kuźniar został nagrodzony za przygotowanie i zrealizowanie wyjątkowej wyprawy żeglarskiej „Selma-Antarktyda-Wytrwałość 2014/2015″, projektu powstałego z pasji do żeglowania po trudnych wodach Antarktyki, śladami Ernesta Shackletona, z finalnym etapem na antarktycznym Morzu Rossa.

Poza dobrą żeglarską robotą jednym z największych osiągnięć tej wyprawy była komunikacja – plon medialny i edukacyjny. Oni zabrali Polaków na nieznane wody, pokazali zupełnie inaczej to żeglarskie rzemiosło – powiedział w laudacji laureata przedstawiciel Press Club Polska w kapitule nagrody, redaktor naczelny magazynu „Żagle” Waldemar Heflich.

Mieliśmy ambicję pokazać wyprawę porządnie przygotowaną, która odbywa się zgodnie z planem. Chcieliśmy także, by było o nas głośno – po to, by dać młodym ludziom bodziec, by wyszli z domów, weszli na jakiś statek i zaczęli pływać – powiedział odbierając nagrodę kapitan Piotr Kuźniar. Podkreślił, że nagrodę odbiera on sam, ale na sukces wyprawy złożyła się praca całego zespołu.

Nagrodę Specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza odebrał także legendarny projektant i konstruktor największych żaglowców świata Zygmunt Choreń.

- Cieszę się z tej nagrody, także dlatego, że Leszek Wiktorowicz był moim przyjacielem. Razem budowaliśmy i razem byliśmy w rejsach. Trzeba też pamiętać, że to nie tylko Choreń, a wielki zespół ludzi budował i buduje potęgę i chwałę polskiego przemysłu stoczniowego – mówił Zygmunt Choreń, odbierając nagrodę.

Pomysłodawcami i fundatorami nagrody są: Miasto Gdynia, Bractwo Kaphornowców i Press Club Polska.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 kwietnia

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth mija s/y "Copernicus" pod Kpt. Zygfrydem Perlickim.
czwartek, 25 kwietnia 1974
Z Buenos Aires wyruszył w rejs do Polski s/y "Euros"; w czasie nieprzerwanej żeglugi załoga z Kpt. Henrykiem Jaskułą dopłynęła do Helu w ciągu 90 dni po przebyciu 8276 mil.
środa, 25 kwietnia 1973
Z Cannes (z postojem w Giblartarze) wyruszył w samotny rejs przez Atlantyk Alain Gerbault na "Firecrest"; dotarł do Nowego Jorku po 101 dniach żeglugi.
środa, 25 kwietnia 1923
Nieopodal Wysp Kanaryjskich podczas próby bicia rekordu żeglugi 24-godzinnej wywraca się katamaran "Mediatis Region Aquitaine".
wtorek, 25 kwietnia 2006
Henryk Jaskuła zdobywa patent kapitański.
niedziela, 25 kwietnia 1971
Na skały Hamstone w południowej Anglii wpada "Herzogin Cecile".
sobota, 25 kwietnia 1936