TYP: a1

Pierwszy dzień bojerowych Mistrzostw Świata w ciężkich warunkach pogodowych

niedziela, 27 stycznia 2013
Tomasz Zakrzewski
Przedstawiamy relację Tomasza Zakrzewskiego z pierwszego dnia Mistrzostw Świata 2013 w klasie DN, które odbywają się w Lake City, w stanie Minnesota. Regaty rozgrywane są na rozlewisku rzeki Missisipi zwanym jez. Pepin.

Do regat zgłosiła się niewiele ponad setka zawodników z ośmiu krajów. Organizatorzy zadecydowali, że stawka startujących podzielona zostanie na dwie grupy. Ceremonia otwarcia z odegraniem hymnów i wciągnięciem flag odbyła się zgodnie z planem. Wczorajsze opadowe prognozy rano wyglądały jeszcze gorzej, mimo to rano na lodzie zaspy prawie zniknęły i było czarno i twardo. Na takie warunki mieliśmy optymalny trym.

Przed startem grupy złotej zmienił się kierunek wiatru i przestawienie trasy zajęło ponad godzinę. W tym czasie pojawił się zapowiadany deszcz, przechodzący w marznący deszcz, a następnie intensywny śnieg. Oblodzony był każdy element sprzętu, a na goglach i szybie żagla szybko budował się lodowy film. Latanie w takich warunkach to prawdziwe wyzwanie, zwłaszcza że co chwilę trzeba ścierać warstwę lodu z gogli, aby cokolwiek widzieć. Tor stał się bardzo ciężki w ciągu zaledwie kwadransa. Prędkości znacząco zmalały. Wszystko, co działało zaledwie 20 min wcześniej przestało szybko jeździć.

W takich warunkach rusza pierwszy wyścig finałowy. Pierwszy na górnym znaku pojawia się Robert Graczyk, za nim Jon Harper i Kuba Schneider. Ron Sherry jako czwarty, a aktualny mistrz świata Tomek Zakrzewski szósty. Bardzo wymagający baksztag pomieszał znacznie stawkę. Robert Graczyk poległ gdzieś po drodze gubiąc cenne metry i miejsca. Tomek nie dość trafnie strymowany starał się odrabiać straty po pierwszym okrążeniu, ale brakowało prędkości i w konsekwencji stracił trzy miejsca. Harper z Kubą kilka razy w ciągu wyścigu wymieniają się prowadzeniem, ale to Amerykanin pierwszy przekracza linię mety. Kuba kończy na doskonałym, drugim miejscu. Tomek musi zadowolić się dziewiątą lokatą, Robert melduje się dopiero 12.

Pogoda psuje się z minuty na minutę. Warstwa lodu na sprzęcie przybiera na grubości i pojawia się gęsty opad śniegu całkowicie uniemożliwiający ściganie w tych paskudnych warunkach, gdzie widoczność zmalała do kilkudziesięciu metrów. Komisja podjęła decyzję, że to koniec rywalizacji na dzisiaj. Miejmy tylko nadzieję, że jutro będziemy ścigać się w normalnych warunkach, choć prognoza wiatrowa nie jest szczególnie obiecująca.

Oby to nie były następne regaty takiej rangi rozegrane minimalną ilością wyścigów, uniemożliwiającą odrzucenie najgorszego wyniku każdemu zawodnikowi.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 maja

Mateusz Kusznierewicz w La Rochelle zdobył mistrzowstwo Europy w klasie Finn; z początkiem maja awansował na pierwsze miejsce w rankingu Pucharu Świata ISAF.
sobota, 15 maja 2004
Na wodach San Diego, w 5. biegu finału Pucharu Ameryki "Team NZ" sir Petera Blake'a i Russela Couttsa wygrywa z "Young America" Dennisa Connera i Paula Cayarda.
poniedziałek, 15 maja 1995
W Gdańsku zwodowano s/y "Gedania" z przeznaczeniem do odbycia rejsu dookoła obu Ameryk.
czwartek, 15 maja 1975
S/y "Joseph Conrad" z Kpt. Tomaszem Zydlerem wyruszył w rejs, którego celem było okrążenie norweskiej wyspy Jan Mayen (zakończone powodzeniem) i dotarcie do wschodnich wybrzeży Grenlandii (co z powodu lodów okazało się niemożliwe).
poniedziałek, 15 maja 1972
Latarniowiec "Nantucket" tonie po kolizji z "Olympic".
wtorek, 15 maja 1934