TYP: a1

Nagrody 10 minut Festiwal przyznane

czwartek, 8 marca 2012
Informacja prasowa
Obraz o przepłynięciu Zatoki Gdańskiej Tomasza Kuca oraz film z podróży traktorem po Ameryce Południowej Marcina Obałka wg festiwalowego jury zasłużyły ex aequo na główną nagrodę Festiwalu w kategorii „wydarzenie”. Zofia Wolff otrzymała główną nagrodę w kategorii „film” za „Wspinam się bo” wykonany techniką poklatkową.

10 filmów do 10 minut

4 marca w sopockim klubie SFINKS finał 10 minut Festiwal zgromadził ponad setkę entuzjastów podróży, sportów i filmu. Ocenie publiczności poddano 10 wybranych filmów o różnego rodzaju aktywnościach, trwających do 10 minut. Było to realne zwieńczenie wirtualnego konkursu. Dyskusję nad filmami prowadziło 4 z 8 członków jury: Natasza Caban - samotnie opłynęła świat, Igor Tracz - mistrz świata w wyścigach psich zaprzęgów, Andrzej Derengowski – podróżnik i organizator rajdów, Daniel Krokosz – wykładowca akademicki i specjalista od psychologii sportu. Finał prowadził pomysłodawca i organizator Festiwalu - Tomek Staniszewski. Po głosowaniu publiczności o swoich podróżach traktorem po świecie ciekawie i dowcipnie opowiadał Marcin Obałek, który przeprowadził mini konkursy z nagrodami-upominkami dla publiczności. To właśnie film tego autora najbardziej zachwycił publiczność, która przyznała mu główną nagrodę w obu kategoriach – „film” oraz „wydarzenie”. O historii tworzenia nagrodzonego filmu „Wspinam się bo” opowiadała autorka Zofia Wolff. Wyróżnione filmy oraz wszystkie, które zostały dopuszczone do konkursu można zobaczyć na stronie festiwalu: www.10minutfestiwal.pl.

Festiwal w liczbach

Od września 2011 do marca 2012 do konkursu zgłoszono około 60 filmów, z których 42 zostały dopuszczone do konkursu. Stronę festiwalu odwiedziło ponad 10 tys. użytkowników, oddając ponad 6 500 głosów na filmy w konkursie internetowym. W ocenie internautów na nagrodę w kategorii film zasłużył film Jędrka Górnikowskiego „Six Islands Project - part one - Hvar”, natomiast w kategorii „wydarzenie” „Rabakoz 220 km/h w terenie” Michała Jarczyka. Festiwal zjednał sobie 29 partnerów i patronów medialnych, w tym patronat honorowy Marszałka Województwa Pomorskiego, Pana Mieczysława Struka. Sponsorem inicjatywy i fundatorem nagród została grupa ENERGA. Nagrodami rzeczowymi poza statuetkami były między innymi kamery HD GoPro, specjalnie przystosowane do nagrywania w ruchu czy pod wodą. Publiczność uczestniczyła w losowaniu nagród - śpiworów HUSKY.

Spontaniczna inicjatywa

„Pomysł na festiwal zrodził się podczas spotkania filmowego z przyjaciółmi przy filmach z naszych podróży.” – mówi Tomek Staniszewski, pomysłodawca festiwalu – „Organizacja konkursu została zrealizowana praktycznie własnym i przyjaciół nakładem sił i środków. Frekwencja na finale przerosła nasze najśmielsze oczekiwania – zostały nam tylko 3 czyste karty do głosowania…”. Niewątpliwym sukcesem inicjatywy jest nie tylko zainteresowanie wirtualne czy frekwencja finału. Jakość filmów, formuła konkursu, liczba partnerów, atmosfera imprezy finałowej i publiczność, nagradzająca gromkimi brawami dobrze wróży przyszłości 10 minut Festiwal. Czekamy z niecierpliwością na koleją odsłonę. Tymczasem warto obejrzeć filmy uznane za najlepsze w 1 edycji.

Przyjemnych wrażeń!


Fot. Marcin Mróz

Fot. Marcin Mróz

Fot. Marcin Mróz

Fot. Marcin Mróz

Fot. Marcin Mróz

Fot. Grzegorz Brzeski
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 kwietnia

Na "Down Star" zakończył rejs dookoła świata George Fairle.
wtorek, 27 kwietnia 1965
Odbył się w Warszawie Zjazd Delegatów YKP; zjazdowi przewodniczył Ludwik Szwykowski, jeden z założycieli YKP. Na zjeździe wybrano nowy zarząd z prezesem Bronisławem Barylskim na czele.
niedziela, 27 kwietnia 1947
W Warszawie umiera Antoni Dobrowolski (urodzony w 1872 r.) profesor, geograf, uczestnik wyprawy arktycznej na belgijskim żaglowcu "Belgica", przyczynił się do powstania pierwszej polskiej stacji artycznej na Wyspie Niedźwiedziej.
wtorek, 27 kwietnia 1954
Urodził się Samuel Morse, twórca alfabetu Morse'a.
środa, 27 kwietnia 1791
Na Filipinach w walce z tubylcami ginie Ferdynand Magellan.
sobota, 27 kwietnia 1521