TYP: a1

"Kino pod żaglami" - podsumowanie drugiej odsłony

piątek, 23 maja 2014
Informacja prasowa | Ewa Górska
Kino pod żaglami
Fot. Przemysław Węgrzyn
Druga edycja „Kina pod żaglami” zakończona. W czwartek 22 maja odbył się ostatni pokaz w gdańskiej edycji tego projektu. A już w październiku rusza trzecia seria – w Pucku.

„Kino pod żaglami” to projekt realizowany przez Pomorski Związek Żeglarski przy współudziale znanego popularyzatora filmów żeglarskich w Polsce, organizatora JachtFilmu, Andrzeja Minkiewicza. W ramach projektu odbywają się projekcje filmów żeglarskich połączone ze spotkaniami z ich twórcami i bohaterami.

Pierwsza edycja została zrealizowana w Gdyni na przełomie 2013/2014 roku. Druga, która przy współudziale Narodowego Muzeum Morskiego odbywała się w Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku, trwała trzy miesiące. I tak:

20 lutego – odbył się seans filmu „Zrobiłem to” o projekcie „OSTAR for Dydek” w ramach, którego Krystian Szypka wystartował w legendarnych regatach samotników przez Atlantyk OSTAR dedykując swój udział w zawodach pamięci koszykarki Małgorzaty Dydek. Żeglarz był gościem projekcji.
6 marca - zaprezentowany został film „Na koniec świata” o wyprawie jachtem „Barlovento II”, który w ubiegłym roku popłynął najdalej na północ w historii polskiego żeglarstwa. O ekspedycji opowiedział jej pomysłodawca i organizator Maciej Sodkiewicz.
20 marca - pokazany został film „Oceania – morskie laboratorium” o niezwykłym polskim żaglowcu badawczym „Oceania”. O jego rejsach opowiedziała prof. Joanna Szczucka z Instytutu Oceanologii PAN, który jest armatorem jednostki.
3 kwietnia - widzowie mogli zobaczyć film „Optimista” o najmłodszych adeptach żeglarstwa oraz spotkać z jego reżyserem Kryspinem Plutą i producentem Dariuszem Dikti.
10 kwietnia - odbył się seans filmu „Kapitan własnej duszy” o najsłynniejszym polskim pisarzu-maryniście Karolu Olgierdzie Borchardzie. Gościem projekcji byli jego twórcy: Michał Dąbrowski oraz wieloletnia asystentka Borchardta Ewa Ostrowska.
8 maja – zaprezentowany został film „Drugie życie Generała” o, odbudowanym niedawno przez Gdańsk, żaglowcu „Generał Zaruski”. Gościem spotkania był obecny kapitan statku Jerzy Jaszczuk.
22 maja – pokazany został film „100 lat „Daru Pomorza” o legendarnej Białej Fregacie. Gościem spotkania był reżyser Marek Kański.

Już dzisiaj, wspólnie z władzami samorządowymi, zapraszamy na trzecią edycję „Kina pod żaglami”, która odbędzie się w Pucku w październiku i listopadzie. W jej ramach pokażemy pięć zupełnie nowych filmów dokumentalnych – tym razem dotyczących osiągnięć światowego żeglarstwa. Będą to: 8 października - „O łodziach i braciach”, 15 października - „Szukając domu”, 22 października - „Bersek w Antarktyce”, 29 października - „Kruzenshtern”, 5 listopada - „Nieugięci”. Więcej szczegółów podamy niebawem.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 maja

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959