TYP: a1

"Kino pod żaglami" - odsłona pierwsza

piątek, 25 października 2013
Informacja prasowa

Fot. Tadeusz Lademann
Za nami pierwsza projekcja w „Kinie pod żaglami”. Wczoraj (tj. 24 października) o godz. 17, w siedzibie Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w Gdyni, odbyła się inauguracja cyklu spotkań z filmem żeglarskim.

Zainteresowanie spotkaniem przerosło nasze oczekiwania. Wszystkie miejsca w naszej sali konferencyjnej zostały zajęte. Pokazaliśmy film „Morze twoimi oczami” w reżyserii Lecha Mikulskiego opowiadający o niewidomych żeglarzach odbywających rejsy żaglowcem „Zawisza Czarny”. Projekcja połączona została ze spotkaniem z ludźmi związanymi z projektem „Zobaczyć morze”, bo taką nosi on nazwę. Naszymi gośćmi byli: współorganizator programu Robert Krzemiński, jego niewidomy uczestnik (a jednocześnie jeden z bohaterów filmu) Henryk Merchel oraz przedstawiciel armatora „Zawiszy Czarnego” Centrum Wychowania Morskiego ZHP Rafał Klepacz.

-„Zobaczyć morze” to projekt unikalny na skalę światową – mówił Robert Krzemiński. - Trwa już od ośmiu lat, skorzystało z niego ponad 300 osób.”

„Pobyt na „Zawiszy” zmienia życie niewidomych, którzy na nim gościli – podsumował Henryk Merchel. - Przekonuje ich, że potrafią funkcjonować poza czterema ścianami własnego mieszkania. Otwiera ich na świat.”

Projekcja filmu „Morze twoimi oczami” była pierwszą odsłoną nowego projektu realizowanego w POZŻ o nazwie „Kino pod żaglami”. W jego ramach pokazywać będziemy wszelkiego rodzaju filmy żeglarskie co połączone będzie zawsze ze spotkaniami z ich twórcami i bohaterami.
Projekt został wczoraj zainaugurowany przez jego twórców: prezesa Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego Bogusława Witkowskiego i Andrzeja Minkiewicza, organizatora Przeglądu Filmów Żeglarskich Jacht Film.

Projekt „Kino pod żaglami” planowany jest na trzy miesiące. Pokazy odbywać się będą w każdy czwartek (poza 31 października) o godz. 17 w siedzibie POZŻ w Gdyni przy al. Jana Pawła II – wejście od strony Skweru Kościuszki.
Następna projekcja odbędzie się 7 listopada. Widzowie będą wtedy mogli zobaczyć, niepokazywany dotąd szerzej, film Bartłomieja Ciesielskiego „Zrobiłem to!” poświęcony tegorocznemu startowi kpt. Krystiana Szypki w legendarnych regatach samotników przez Atlantyk OSTAR, który, w ramach projektu OSTAR for Dydek, zadedykował on, nieżyjącej już, słynnej gdyńskiej koszykarce Małgorzacie Dydek. W spotkaniu udział weźmie sam żeglarz.

Serdecznie zapraszamy! Wstęp, oczywiście, wolny. Każde spotkanie połączone będzie z losowaniem drobnych upominków dla widzów.

O kolejnych projekcjach będziemy informować na bieżąco na stronie internetowej POZŻ: www.pozz.org.pl i na profilu „Kina pod żaglami” na Facebooku: www.facebook.com
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 maja

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959