TYP: a1

Już dziesięć tysięcy gdańskich gimnazjalistów wypłynęło w rejs w ramach Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku

wtorek, 18 września 2012
Informacja prasowa
17 września to wyjątkowa data dla Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku – w rejsie wziął udział dziesięciotysięczny uczestnik! Z tej okazji z gimnazjalistami spotkał się Mateusz Kusznierewicz, pomysłodawca Programu.

„Już dziesięć tysięcy młodych gdańszczan rozpoczęło swoją żeglarską przygodę z Programem Edukacji Morskiej w Gdańsku. To piękny wynik! Bardzo cenię sobie rozmowy z początkującymi żeglarzami, ich entuzjazm motywuje mnie do dalszej pracy nad popularyzacją morskiej edukacji wśród młodzieży” – mówi Mateusz Kusznierewicz. Jesienna edycja rejsów Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku rozpoczęła się wraz początkiem września. Już od trzech lat uczniowie klas pierwszych gdańskich gimnazjów, pod okiem doświadczonych sterników uczą się podstaw żeglarstwa na pokładach pięciu jachtów.

Po krótkim szkoleniu, uczestnicy podzielili się na pięć załóg i wyruszyli w szyku z gdańskiej mariny w kierunku Żurawia. Rejsy edukacyjne po wodach Kanału Portowego i Zatoki Gdańskiej są dla młodzieży nie tylko okazją do zyskania nowych umiejętności i zasmakowania żeglarskiej przygody, to także wyjątkowa lekcja historii Gdańska. W ramach kilkugodzinnego rejsu uczniowie zwiedzają Twierdzę Wisłoujście, a płynąc Motławą od zabytkowego Żurawia, wzdłuż terenów stoczniowych, Zakrętu Pięciu Gwizdków i Latarni Morskiej z kulą czasu, poznają morskie tradycje swojego miasta.

Szczególnie ważnym elementem Programu jest także edukacja proekologiczna. W tym roku we współpracy ze Stacją Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego i Komendą Miejską Policji w Gdańsku, zrealizowany został ogólnopolski konkurs „Wszyscy dbamy o Bałtyk”. Dzięki zaangażowaniu sponsorów programu Ferrero Polska i Grupy Lotos nagrodą dla laureatów był tygodniowy wakacyjny rejs po Zatoce Gdańskiej oraz szkolenie w helskiej Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, połączone ze zwiedzaniem Fokarium.

Celem inicjatywy jest szeroko pojęta edukacja morska, a więc także pokazanie młodym ludziom możliwości, jakie daje życie w mieście portowym oraz przybliżenie dziedzictwa regionu Morza Bałtyckiego.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 maja

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959