TYP: a1

Dzwon dla kapitana Zdzisława Michalskiego

czwartek, 23 lipca 2015
Informacja prasowa
Pięknym dzwonem postanowili kamieńscy żeglarze uhonorować kapitana Zdzisława Michalskiego. Uroczystość nadania Marinie Kamień Pomorski imienia kapitana Zdzisława Michalskiego odbyła się 21 lipca. W tym dniu licząca 280 miejsc postojowych, uznana za najlepszy port jachtowy Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego Marina Kamień Pomorski wypełniła się niemal po brzegi.

Dzwon w Marinie Kamień Pomorski

Odsłonięcia dzwonu dokonała Pani Maria Towiańska-Michalska, wdowa po kapitanie, w towarzystwie burmistrza Stanisława Kuryłło i prezesa mariny, Marka Świderskiego. W imieniu rodziny kapitana przemawiała Pani Lidia Epp, córka, która specjalnie na tę okazję przyleciała ze Stanów Zjednoczonych. Życiorys kapitana przedstawił Zbigniew Zalewski – Prezes Zarządu Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. W Sali klubowej mariny otwarto stałą wystawę poświęconą patronowi. Pamiątki przekazała rodzina i przyjaciele kapitana: Maria Towiańska-Michalska, Lidia Epp, Janusz Charkiewicz, Ryszard Krawczyk i Kazimierz Kosko. Oprócz zdjęć można oglądać takie „relikwie”, jak choćby kapitańska czapka podarowana przez córkę kapitana.

Marina Kamień Pomorski

Otwierając uroczystość Marek Świderski – prezes Mariny Kamień Pomorski powiedział: Kpt Zdzisław Michalski reprezentuje te wartości, które na co dzień chcemy wpajać naszym wychowankom i młodzieży z którą pracujemy. Są to patriotyzm, wierność, poczucie bezpieczeństwa, odpowiedzialność i honor. Z rozmów z wdową po kapitanie Michalskim wywnioskowałem, że był to bardzo pogodny człowiek, z dużym dystansem do siebie i otaczającego go świata. To ktoś taki, kogo osobiście chciałbym mieć za przyjaciela, gdyby nie fakt, że byłem na to za młody. Wśród nas są ludzie, którzy mieli za przyjaciela Pana Kapitana i bardzo im tego zazdroszczę. Kamieńska Marina będzie miała go za patrona i musi nam to wystarczyć.

uczestnicy rejsu z kapitanem Michalskim Zewem Morza dookola swiata - spotkanie po latach
Uczestnicy rejsu z kapitanem Michalskim Zewem Morza dookoła świata - spotkanie po latach

Bandera, która przysłaniała dzwon, przed osłonięciem została przekazana wdowie po kapitanie. Pierwsze uderzenie w dzwon było bardzo wzruszające. Jak deklaruje Marek Świderski, dzwon nie będzie tylko dekoracją. Pomiędzy 8.00 a 22.00 będą na nim wybijane szklanki, które na żaglowcach odliczały wachty. Marina ma być miejscem przyjaznym dla żeglarzy i mieszkańców Kamienia Pomorskiego, a wybijanie szklanek będzie nowym zwyczajem, który może z czasem przekształci się w tradycję. Uroczystości związane z nadaniem imienia Marinie Kamień Pomorski były też okazją do spotkań z wieloma zasłużonymi dla zachodniopomorskiego żeglarstwa osobami. Do Kamienia Pomorskiego przyjechali w tym dniu między innymi uczestnicy rejsu z Kapitanem Michalskim Zewem Morza dookoła świata 1973-1974: Janusz Charkiewicz, Jan Kolenda, Lesław Skwarek i Mieczysław Dopierała – legendarny przywódca strajku w Stoczni Szczecińskiej w grudniu 1970 roku, w 2010 roku odznaczony przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Na miejscu dołączył do nich mieszkający w Kamieniu Pomorskim członek Jacht Klubu Kamień Pomorski, Ryszard Krawczyk. Wierzymy, że Marina Kamień Pomorski im. kapitana Zdzisława Michalskiego będzie mogła częściej podejmować takich gości.
Tagi: Kamień Pomorski, Zdzisław Michalski
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 maja

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959