TYP: a1

Dzień Flagi z udziałem żeglarzy

wtorek, 7 maja 2013
Marek Słodownik
Najbardziej znani polscy żeglarze wzięli udział w otwarciu wystawy „Biało-czerwona na morzach i oceanach”, którą uroczyście otworzył prezydent Bronisław Komorowski w Dniu Flagi, 2 maja. Wystawa zlokalizowana jest na placu przed Pałacem Prezydenckim, a czynna będzie do 16 czerwca. Ekspozycja stanowi swego rodzaju podsumowanie kilkudziesięciu lat polskiego żeglarstwa oceanicznego, a na czarno-białych i kolorowych obrazach zaprezentowano kilkadziesiąt słynnych rejsów z udziałem polskich żeglarzy. Bohaterowie wypraw krótko prezentowali swoje dokonania prezydentowi, a głowa państwa zamieniła z każdym kilka zdań.

Tego dnia prezydent Komorowski osobiście wręczył także flagi wybitnym polskim żeglarzom, którzy przybyli do warszawy na specjalne zaproszenie. Na uroczystość, zorganizowaną na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przybyło kilkanaście osób, żeglarze oraz przedstawiciele armatorów żaglowców. Wśród obecnych była Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, Wojciech Jacobson, Bolesław K. Kowalski, Janusz Zbierajewski, Wacław Liskiewicz, Jan Ludwig, Maciej Krzeptowski, Tomasz Cichocki, Zbigniew Gutkowski, Kuba Strzyczkowski oraz Agnieszka i Włodzimierz Bilińscy. Uroczystość miała bardzo podniosły charakter, a żeglarze zostali uhonorowani po raz pierwszy.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 maja

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959