TYP: a1

"Do abordażu!" w Gdańskim Muzuem

wtorek, 31 lipca 2012
28 listopada 2012 roku, w 385. rocznicę bitwy pod Oliwą, Centralne Muzeum Morskie otworzy nową, niezwykłą wystawę "Do abordażu!". Dzięki tej prezentowanej w Spichlerzach na Ołowiance wystawie czasowej zwiedzający będą mieli okazję dokładnie poznać jeden z podstawowych i najstarszych sposobów walki na morzu – abordaż.

Ekspozycja zostanie przygotowana w sposób, który umożliwi zapoznanie się z tematyką specyfiki walki na morzu na przykładzie wybranych wydarzeń rozgrywających się na przestrzeni wieków – od starożytności aż do współczesności. Dlatego właśnie na wystawie "Do abordażu!" zaprezentowane zostaną bitwy morskie: pod Salaminą (28.09.480 r. p.n.e.), na Zalewie Wiślanym (15.09.1463 r.), pod Oliwą (28.11.1627 r.). Zostaną także omówione działania piratów somalijskich na Oceanie Indyjskim w rejonie tzw. "Rogu Afryki".

Najważniejszą część wystawy będzie stanowić rekonstrukcja fragmentu pokładu działowego okrętu z XVII wieku, na którym znajdą się trzy armaty – zwiedzający będą mieli sposobność nie tylko zapoznania się z warunkami życia i służby na dawnym okręcie, ale również będą mogli przygotować działo do wystrzału, wziąć na cel okręt przeciwnika i… oddać do niego strzał z repliki siedemnastowiecznego działa.

Na wystawie "Do abordażu!" znajdą się cenne zabytki broni białej i palnej z XV, XVI i XVII w. wypożyczone przez CMM ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie i Muzeum Zamkowego w Malborku, a całość wystawy dopełniać będą okazy uzbrojenia z kolekcji CMM związane z wrakiem szwedzkiego okrętu "Solen", który zatonął w wyniku eksplozji w komorze prochowej podczas bitwy pod Oliwą.

Dodatkowo, na wystawie znajdą się także kopie broni (m.in. elementy uzbrojenia antycznej hoplity i średniowiecznego rycerza), które nie tylko będzie można z bliska obejrzeć, ale również dotknąć i przymierzyć.

Ekspozycja "Do abordażu!" będzie dostosowana dla osób z niepełnosprawnością, znajdą się na niej makiety dotykowe obrazujące stan przed i po bitwie, a materiały informacyjne drukowane będą również w języku Brailla. W ramach działań towarzyszących wystawie odbywać się będą warsztaty i zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży (np. nauka fechtunku), a także cykle wykładów dla dorosłych związane z tematyką wystawy.

Projekt "Do abordażu!" jest współfinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w kosztach partycypuje także Towarzystwo Przyjaciół Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Źródło: www.cmm.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 kwietnia

Na "Down Star" zakończył rejs dookoła świata George Fairle.
wtorek, 27 kwietnia 1965
Odbył się w Warszawie Zjazd Delegatów YKP; zjazdowi przewodniczył Ludwik Szwykowski, jeden z założycieli YKP. Na zjeździe wybrano nowy zarząd z prezesem Bronisławem Barylskim na czele.
niedziela, 27 kwietnia 1947
W Warszawie umiera Antoni Dobrowolski (urodzony w 1872 r.) profesor, geograf, uczestnik wyprawy arktycznej na belgijskim żaglowcu "Belgica", przyczynił się do powstania pierwszej polskiej stacji artycznej na Wyspie Niedźwiedziej.
wtorek, 27 kwietnia 1954
Urodził się Samuel Morse, twórca alfabetu Morse'a.
środa, 27 kwietnia 1791
Na Filipinach w walce z tubylcami ginie Ferdynand Magellan.
sobota, 27 kwietnia 1521