TYP: a1

Wyspa Bożego Narodzenia

czwartek, 26 grudnia 2013
Weronika Morys

Fot. DIAC images
Położona na Oceanie Indyjskim Wyspa Bożego Narodzenia stanowi terytorium zależne Australii. Populacja wyspy wynosi 2072 mieszkańców i jest skoncentrowana na północy, głównie w stolicy - Flying Fish Cove. Powierzchnia Wyspy Bożego Narodzenia wynosi 135 km² (ponad połowę mniej niż powierzchnia Krakowa). Nazwa powstała dla upamiętnienia faktu, że została ona odkryta 25 grudnia 1643 roku.

Odkrywcą wyspy dla świata zachodniego był kapitan William Mynors, którzy zobaczył ją z pokładu “Royal Mary” w dniu Świąt Bożego Narodzenia, i jemu zawdzięcza ona swoją nazwę. Pierwszym europejczykiem, który stanął u jej brzegu był słynny brytyjski korsarz, William Dampier, dowodzący statkiem “Cygnet”. To właśnie jego załoganci byli pierwszymi Europejczykami, którzy postawili na niej stopę. Było to w roku 1688, jednak pierwszą próbę eksploracji wyspy podjęła dopiero załoga statku “Amethyst” w 1857 roku. W 1887 roku kapitan HMS Flying Fish, John Maclear, odkrył zatokę na północy wyspy, którą nazwał imieniem swojego statku (obecnie Flying Fish Cove). Pod koniec XIX wieku rozpoczęto na wyspie wydobywanie fosforytów. Przemysł ten jest do dziś wiodącą gałęzią gospodarki terytorium.

Wyspa Bożego Narodzenia jest ulubionym miejscem postoju żeglarzy zmierzających na Wyspy Kokosowe. Najlepszym okresem do żeglowania w tym rejonie są miesiące od kwietnia do listopada, kiedy przeważają wiatry południowo-wschodnie. Od grudnia do marca, kiedy wieją północno-zachodnie monsuny, wyspa nie daje dobrego schronienia jachtom.


Wyświetl większą mapę
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 9 maja

Philippe Jeantot dopływając na "Credit Agricole" do Newport wygrywa I edycję BOC Challenge.
poniedziałek, 9 maja 1983
Z Travemunde do Polski wyruszyły zakupione tam - szkuner sztakslowy "Temida I" pod dowództwem Mariusza Zaruskiego i jol "Temida II" pod dowództwem Jana Kuczyńskiego; cztery lata później "Temida I" uległa rozbiciu w czasie postoju w porcie Władysławowo.
poniedziałek, 9 maja 1932
W Warszawie obradował pierwszy sejmik Polskiego Związku Żeglarskiego z udziałem przedstawicieli czterech klubów; pierwszym prezesem został Antoni Aleksandrowicz.
niedziela, 9 maja 1926
Z Lizbony wyrusza Niezwyciężona Armada - hiszpańska flota z zamiarem najazdu na Anglię.
poniedziałek, 9 maja 1588
W Glasgow urodził się sir Thomas Lipton (zmarł w Londynie 2.10.1931); fascynował się Pucharem Ameryki. Zasłynął z ponad 30. letniej walki o to trofeum na serii jachtów o nazwie "Shamrock".
czwartek, 9 maja 1850